Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/„Promocja dobrych praktyk w rolnictwie ekologicznym”- relacja z wyjazdu studyjnego ekologów

„Promocja dobrych praktyk w rolnictwie ekologicznym”- relacja z wyjazdu studyjnego ekologów

2020-10-30

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Odwiedź portal KSOW www.ksow.pl.


„Promocja dobrych praktyk w rolnictwie ekologicznym” to temat trzydniowego (14 - 16 października br.) wyjazdu studyjnego zorganizowanego dla mieszkańców obszarów wiejskich, w tym rolników ekologicznych oraz rolników chcących przystąpić do rolnictwa ekologicznego, pracowników instytucji publicznych i prywatnych oraz instytucji wspierających rozwój rolnictwa ekologicznego i doradców rolnych z woj. świętokrzyskiego.

Miejscem realizacji wyjazdu studyjnego było województwo podkarpackie, gdzie wraz z grupą rolników odwiedziliśmy gospodarstwa ekologiczne, w których zapoznaliśmy się z innowacyjnymi technikami i technologiami produkcji i przetwórstwa żywności wysokiej jakości, wyprodukowanej metodami ekologicznymi.

W pierwszym dniu wyjazdu odwiedziliśmy tłocznię soków i przetwórnię ekologiczną „Owocowe Smaki” znajdującą się w Nowej Sarzynie w powiecie leżajskim. Przetwórnia zajmuje się tradycyjną produkcją soków i przetworów owocowo-warzywnych posiadających certyfikat ekologiczny. Wszystkie soki wytwarzane są metodą tłoczenia na zimno, czyli poprzez wyciskanie z ekologicznych świeżych i naturalnych owoców oraz warzyw.

Kolejnym z odwiedzanych przez nas miejsc było gospodarstwo Państwa Haliny i Stanisława Jagiełłów z Jelnej. Gospodarstwo Państwa Jagiełłów zajęło I miejsce w Konkursie na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2020 r. w woj. podkarpackim w kategorii "ekologia środowisko". Pan Stanisław oprowadził nas po swoim gospodarstwie i opowiedział o produkcji bydła mlecznego i opasowego rasy simental, a także trzody chlewnej rasy polskiej białej zwisłouchej.

W drugim dniu wyjazdu odwiedziliśmy gospodarstwo prowadzone przez Dorotę i Krzysztofa Mazuraków w miejscowości Błażowa, ok. 20 km na południe od Rzeszowa. Państwo Mazurakowie prowadzą ekologiczną uprawę lawendy - obecnie jest to około 800 krzewów. Gospodarze chętnie się dzielą swoją wiedzą dotyczącą uprawy lawendy. Przepiękne jest położenie tego lawendowego pola - na stoku blisko szczytu wzgórza, wyniesionego prawie 350 m n.p.m., oraz ponad 100 metrów od dna pobliskiej doliny.

Kolejnym z odwiedzanych gospodarstw było gospodarstwo „FIGA” prowadzone przez rodzinę Maziejuków - ojca, dwóch synów, a teraz jeszcze wnuka. Gospodarstwo od lat specjalizuje się w wyrobie ekologicznych serów z mleka koziego, certyfikat gospodarstwa ekologicznego posiadają już od 2002 roku. Na miejscu zapoznaliśmy się z bogatą ofertą ekologicznych serów kozich. Sery „Od Maziejuków” wytwarzane są na bazie tradycyjnych receptur, z niepasteryzowanego mleka.

Ostatnim punktem programu tego dnia było gospodarstwo ekologiczne Tadeusza Rolnika z miejscowości Niebieszczany w powiecie sanockim. Pan Tadeusz jest laureatem konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w województwie podkarpackim w 2019 roku w kategorii "ekologia środowisko". Gospodarz, oprowadzając nas po swoim gospodarstwie, bardzo chętnie dzielił się swoją wiedza dotyczącą prowadzenia gospodarstwa metodami ekologicznymi, ale również propagowaniem zdrowego stylu życia. Przy gospodarstwie prowadzone są warsztaty pieczenia chleba, a ponadto wytwarzany jest zakwas chlebowy wysyłany do zainteresowanych gospodarstw nawet poza granicami kraju.

W trzecim dniu wyjazdu studyjnego odwiedziliśmy gospodarstwo ekologiczne Anny i Marcina Dunajów w miejscowości Lubla w gminie Frysztak. Państwo Dunajowie są laureatami konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w woj. podkarpackim w 2020 r. w kategorii „ekologiczne gospodarstwo towarowe”. W gospodarstwie prowadzony jest Rolniczy Handel Detaliczny (RHD), w ramach którego prowadzony jest również sklep, w którym możemy zaopatrzyć się w produkty ekologiczne wytwarzane na miejscu.

Wyjazd studyjny został zorganizowany w ramach projektu opracowanego przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, zrealizowanego w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Plan operacyjny na lata 2020-2021.

Anna Pilarska

„Promocja dobrych praktyk w rolnictwie ekologicznym” [fot. A .Pilarska]


Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Odwiedź portal KSOW www.ksow.pl.

udostępnij
do góry