Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Przegląd Obrzędów, Zwyczajów i Obyczajów Ludowych w Piekoszowie

Przegląd Obrzędów, Zwyczajów i Obyczajów Ludowych w Piekoszowie

2024-02-20

4 lutego 2024 roku w bibliotece Centrum Kultury w Piekoszowie odbył się, kolejny rok z rzędu, przegląd Obrzędów, Zwyczajów i Obyczajów Ludowych. W wydarzeniu wzięło udział 9 zespołów z województwa świętokrzyskiego.

Na scenie mogliśmy zobaczyć ponad 120 osób zrzeszonych w kołach gospodyń wiejskich i stowarzyszeniach. Podczas występów można było obejrzeć przedstawienia, między innymi na temat kiszenia kapusty, prania czy wigilii. Zespoły podczas swoich prezentacji miały dopracowane każde, nawet najmniejsze elementy aranżacji, ubioru oraz rekwizytów — dzięki czemu publiczność mogła wczuć się w klimat tamtejszych lat.

Codziennym czynnościom na wsi zawsze towarzyszył śpiew, taniec i dźwięki instrumentów ludowych. Tradycje kulinarne i towarzyszące im obrzędy ludowe stanowią ważny element dziedzictwa kulturowego w ramach każdej społeczności lokalnej. Dlatego tak ważne jest przedstawianie tradycji naszych przodków, dzięki temu kultura i tradycja sprzed lat nie pójdzie w niepamięć.

W tegorocznym Przeglądzie Obrzędów, Zwyczajów i Obyczajów Ludowych pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Słoneczny Krąg w Bodzechowie za prezentację „Wielkie pranie w chałupie u Bodzecha”. Za prezentację pn. „Kiszenie kapusty u Maciejów” drugie miejsce otrzymał Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza, natomiast trzecie miejsce za prezentację „Wilijo dożynek” wywalczył Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy Sołtyski. Jury wręczyło również wyróżnienie specjalne dla Zespołu Obrzędowego Kowalanki za prezentację „Wyzwolimy kosiarza". Wyróżnienia otrzymały również Koło Gospodyń Wiejskich ze Skarżyska Kościelnego za prezentację „Obiad świąteczny”, Koło Gospodyń Wiejskich Bolechowiczanie za prezentację „Opowieść o chlebie”, Zespół Obrzędowy Świętokrzyskie Jodły za prezentację „Granie u Maciejów”, Koło Gospodyń Wiejskich Przepióreczka za prezentację „Swaty Marysi” i Koło Gospodyń Wiejskich w Drygulcu za prezentację „Herody”.

Anna Ożarowska

udostępnij
do góry