Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/,,Przetwórstwo na małą skalę szansą dla niewielkich producentów rolnych z regionu wschodniej Polski” - relacja z wyjazdu studyjnego na teren województwa podlaskiego

,,Przetwórstwo na małą skalę szansą dla niewielkich producentów rolnych z regionu wschodniej Polski” - relacja z wyjazdu studyjnego na teren województwa podlaskiego

2022-09-28

W dniach 21-23 września 2022r. odbył się, realizowany w ramach projektu pn. ,,Przetwórstwo na małą skalę szansą dla niewielkich producentów rolnych z regionu wschodniej Polski”, wyjazd studyjny na teren województwa podlaskiego. Wspomniana operacja realizowana była przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie a jej odbiorcami byli mieszkańcy obszarów wiejskich m.in. z województwa świętokrzyskiego.

Pierwszym punktem wyjazdu studyjnego były warsztaty z wypieku chleba. Uczestnicy mieli możliwość własnoręcznego wyrabiania ciasta a następnie jego formowania, z czego ochoczo skorzystali. Tematem, który wzbudził największe zainteresowanie był dobór surowców do wypieku chleba, w tym zakwasu chlebowego i to jemu poświęcona była duża część warsztatów. Prowadzący omówił także poszczególne etapy wypieku chleba wpływające na jakość produktu finalnego.

Kolejny dzień upłyną pod znakiem warsztatów z przetwórstwa mięsa i mleka oraz części teoretycznej czyli wykładów dotyczących sprzedaży bezpośredniej i znakowania żywności. W pierwszej kolejności uczestnicy zostali zapoznani z całym procesem powstawania wyrobów wędliniarskich, zasadami przetwarzania, w tym również z potencjalnymi zagrożeniami mikrobiologicznymi, chemicznymi i fizycznymi, zasadami obróbki termicznej i warunkami higienicznymi podczas produkcji. Nie zabrakło także tematyki oddzielania, klasyfikacji oraz peklowania wieprzowiny, którą zgłębiano w trakcie pokazu rozbioru półtuszy.

Przetwórstwo mleka, w tym omówienie technologii wyrabiania serów podpuszczkowych, masła i śmietany to ostatni temat części praktycznej. Podobnie jak na poprzednich warsztatach uczestnicy mogli własnoręcznie zrobić produkt tudzież ser z różnymi dodatkami. Pomysłów na łączenie składników było mnóstwo więc każdy wytworzony produkt był naprawdę wyjątkowy.

Zarówno Ci uczestnicy, którzy przetwarzają w warunkach domowych jak i Ci bardziej doświadczeni zdobyli wiedzę i każdy z nich wyniósł z warsztatów coś dla siebie. Nie bez znaczenia były także, uzupełniające część praktyczną, wykłady. Pierwszy z nich dotyczył sprzedaży bezpośredniej, drugi natomiast znakowania żywności i to on wzbudził najwięcej emocji wśród uczestników. Znakowanie żywności to temat niezwykle ważny, nic więc dziwnego, że pytań było dużo a dyskusja ożywiona.

Trzydniowy wyjazd wieńczyły wizyty studyjne w podlaskich gospodarstwach, stanowiących dobre przykłady przetwórstwa żywności. Jednym z obiektów było rodzinne gospodarstwo Sery z Puszczy Białowieskiej. Właściciel, pan Adam Lewczuk wraz z żoną prowadzi małą serowarnię, w której produkuje sery podpuszczkowe, dojrzewające twaróg i jogurt. „A ten z czym jest?”, „a do tego co zostało dodane?” takie pytanie pojawiały się w trakcie degustacji serów, gdyż właściciel uwielbia eksperymentować ze smakami dodając do swoich wyrobów różnego rodzaju dodatki. „Ogranicza nas tylko wyobraźnia” - taką cenną wskazówkę dał uczestnikom pan Adam, i tym akcentem zakończyła się pierwsza wizyta. Drugim punktem wyjazdu studyjnego było gospodarstwo specjalizujące się w wyrobie wędlin i serów - Dażynka Nadburzańskie Smaki. To pełne smaków miejsce, wypełnione doświadczeniem właścicieli, z pewnością potwierdziło przekonanie uczestników o konieczności dywersyfikacji swojej działalności rolniczej, a tym samym zwiększenia dochodowości ich gospodarstwa rolnego.

Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach serdecznie dziękuje Podlaskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego w Szepietowie za zaproszenie i możliwość współpracy przy realizacji operacji, gdyż bezpośrednia wymiana wiedzy i doświadczeń przyczyniają się do osiągnięcia sukcesu, w szczególności przy wprowadzaniu na rynek wytworzonych przez rolników produktów.

 

Izabela Milcarz

udostępnij
do góry