Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Ptasia grypa znów atakuje

Ptasia grypa znów atakuje

2021-01-14

kury

W tym roku służby weterynaryjne wykryły już 4 ogniska ptasiej grypy w Polsce. Wzrasta liczba krajów, które wprowadziły zakaz importu drobiu z naszego kraju lub go rozszerzyły. Grypa ptaków panuje również w innych krajach Unii Europejskiej, w pierwszym tygodniu 2021 roku wykryto ponad 30 ognisk tej choroby.

Ogniska wirusa HPAI wykryto w czterech województwach: warmińsko-mazurskim, lubuskim, lubelskim i dolnośląskim.

Pierwsze ognisko w 2021 r. grypy ptaków wykryto w gospodarstwie utrzymującym 28590 indyków rzeźnych w wieku 4,5 oraz 2,5 miesięcy. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Lisiowólka, w gminie Wohyń, powiat radzyński, woj. lubelskie.

Drugie ognisko HPAI w gospodarstwie utrzymującym 11 227 indyków rzeźnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Linowo, w gminie Świecie nad Osą, powiat grudziądzki, woj. kujawsko-pomorskie.

Ognisko HPAI nr 3 stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 1 964 gęsi reprodukcyjnych w wieku 6 miesięcy. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Radostowo, w gminie Jeziorany, powiat olsztyński, woj. warmińsko-mazurskie.

Ognisko HPAI nr 4 stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 15 600 indyków rzeźnych w wieku 16,5 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Staw, w gminie Lubiszyn, powiat gorzowski, woj. lubuskie.

W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania choroby, tj. likwidacja stad. Wokół ognisk choroby w promieniu 10 km zostały wyznaczone obszary zapowietrzone i zagrożone - poinformował Główny Lekarz Weterynarii.

Na początku tego roku wirus grypy ptaków szybko się rozprzestrzenia, budzi to niepokój wśród hodowców drobiu.

Kraje Europy, w których stwierdzono ogniska ptasiej grypy to: Dania, Francja, Holandia, Niemcy, Polska, Szwecja, Węgry i Wielka Brytania.

Magda Kucharska

Źródło:

  • www.wetgiw.gov.pl
  • www.tygodnik-rolniczy.pl
udostępnij
do góry