Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Rdza gruszy - objawy, profilaktyka i zwalczanie

Rdza gruszy - objawy, profilaktyka i zwalczanie

2020-07-23

Rdza gruszy to choroba grzybowa, która w ostatnich latach coraz częściej występuje w ogrodach przydomowych i na działkach. Na plantacjach towarowych  pojawia się rzadko i nie ma większego znaczenia gospodarczego.

Pierwsze objawy choroby pojawiają się na młodych liściach w postaci jaskrawopomarańczowych plam. W obrębie plam tworzą się drobne, czarne wzniesienia, w których powstają piknospory grzyba. W lecie na dolnej stronie liści tworzą się żółte, stożkowate skupiska zarodników o średnicy 1 mm i wysokości 3-4 mm. Objawy choroby rzadko występują na owocach, ogonkach liściowych czy pędach.

Rdza gruszy (fot. W. Kaczorek)

Rdza gruszy (fot. W. Kaczorek)

Jest to rdza dwudomowa, żywicielem pośrednim jest jałowiec sabiński, który często występuje w ogrodach przydomowych. Na porażonych pędach jałowca widoczne są zgrubienia, w obrębie których powstaje ciemnobrunatna grzybnia. Porażone pędy często zamierają powyżej miejsca zakażenia. Na tej roślinie w drugim roku po infekcji tworzą się wiosną brunatnożółte skupienia zarodników przetrwalnikowych, początkowo w kształcie poduszeczek, a później stożkowatych tworów o wysokości 3 mm. W kwietniu powstają zarodniki podstawkowe, które infekują rozwijające się liście grusz. Okres rozwoju trwa 13-18 dni, następnie pojawiają się niewielkie, jaskrawopomarańczowe plamy. Po upływie 4 miesięcy na spodniej stronie liści pojawiają się  żółte ecja. Patogen rzadko zimuje w postaci grzybni na powierzchni liści czy pędów.

Rdza gruszy (fot. W. Kaczorek)

Rdza gruszy (fot. W. Kaczorek)

Profilaktyka i zwalczanie

  • W sąsiedztwie sadów gruszowych nie należy sadzić jałowców, szczególnie jałowca sabińskiego.
  • Fungicydy stosowane do ochrony przeciwko parchowi gruszy skutecznie zapobiegają występowaniu choroby.
  • W przypadku wystąpienia choroby zaleca się opryskiwanie drzew fungicydami zalecanymi w Programie Ochrony Roślin Sadowniczych w okresie od końca maja do początku lipca, w celu ograniczenia porażenia liści.

Wiesława Kaczorek

Źródło: Marek Grabowski „Choroby drzew owocowych”, Kraków 2014

udostępnij
do góry