Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Relacja z wyjazdu studyjnego do stacji SDOO Słupia Jędrzejowska

Relacja z wyjazdu studyjnego do stacji SDOO Słupia Jędrzejowska

2021-07-08


dni pola 2021


W dniu 2 lipca 2021 roku w ramach realizacji operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Dobór odmian i integrowana ochrona roślin jako podstawa nowoczesnej i efektywnej uprawy zbóż i bobowatych” zorganizował wyjazd studyjny dla doradców i rolników z rejonu woj. świętokrzyskiego do Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi Jędrzejowskiej. W ramach wyjazdu studyjnego odbyła się konferencja oraz warsztaty polowe, których główną tematyką były integrowana ochrona roślin, praktyczne rozpoznawanie agrofagów i doboru odmian, i które odbyły się na polu doświadczalnym SOO w Słupi Jędrzejowskiej.

Konferencje rozpoczęła Pani Ewa Kotarska, dyrektor SDOO w Słupi, która przedstawiła zadania jakie realizuje Stacja, dokładnie omówiła organizację doświadczeń Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego oraz zasady i cel tworzenia list zalecanych odmian (tj. wybór najwyżej plonujących odmian), a także ocenę nowych odmian uprawianych w warunkach klimatyczno-glebowych punktów badawczych. Przedstawiła ona również Inicjatywę białkowa COBORU tj. zwiększenie liczby doświadczeń w celu utworzenia list zalecanych odmian dla roślin bobowatych grubonasiennych. W trakcie dyskusji Krzysztof Domagała, pracownik ŚODR Modliszewice, zwrócił uwagę, że prawidłowy dobór odmian o zwiększonej odporności na choroby oraz integrowana ochrona roślin i zrównoważone zasady nawożenia to podstawy rolnictwa zrównoważonego, które pomogą rolnikom realizować cele zielonego ładu KE oraz że sama uprawa roślin bobowaytch poprawi bilans pasz białkowych w gospodarstwie. Piotr Witczak, Kierownik działu TPRID ŚODR Modliszewice, przekazał rolnikom informacje, że najnowsze odmiany oraz nowoczesne technologie to postęp w plonowaniu i zwiększenie dochodów rolników.

Pan Adam Gleń, firma DANKO HR, w warunkach polowych omówił najnowsze technologie uprawy zbóż i bobowatych, najnowsze odmiany, problemy w uprawie oraz zasady integrowanej ochrony zbóż i bobowatych. Dużym problemem dla rolników jest wycofywanie środków ochrony roślin - rolnicy maja problemy ze skutecznym zwalczaniem szkodników. W trakcie wykładu zwrócono uwagę na prawidłowe rozpoznanie agrofagów, odpowiedni wybór preparatów oraz warunki ich prawidłowego stosowania tj. określenie progu szkodliwości i dokładne precyzyjne wykonanie zabiegów.

W części warsztatowej Konrad Radwan, pracownik Stacji SDOO, prezentował prowadzone doświadczenia z bobowatymi: soją grochem, bobikiem, łubinami żółtym i wąskolistnym oraz ze zbożami ozimymi i jarymi. W czasie lustracji doświadczeń zwracano uwagę na nowości stosowane w agrotechnice, nowe środki ochrony roślin i nawozy oraz nowe problemy w uprawach i metody ich rozwiązania. Rolnicy pytali o konkretne odmiany, które wyróżniały się na tle pozostałych zdrowotnością i możliwością uzyskania wysokich plonów. Wszyscy zwracali uwagę na wysoką staranność i dbałość prowadzonych doświadczeń. Wszyscy uczestnicy wyjazdu studyjnego otrzymali materiały informacyjne tj. Wyniki doświadczeń PDO, Listy zalecanych odmian zbóż i bobowatych oraz listy najnowszych odmian zalecane przez Hodowle Roślin.

Wyjazd w znaczny sposób przyczynił się do podniesienia wiedzy w zakresie stosowania integrowanej ochrona roślin, praktycznego rozpoznawania agrofagów i doboru odmian wśród doradców oraz rolników prowadzących gospodarstwa w województwie świętokrzyskim. Wśród zwiedzanych doświadczeń największe zainteresowanie rolników wzbudziły doświadczenia z soją .

Krzysztof Domagała

Wyjazd studyjny do Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi Jędrzejowskiej (konferencja i warsztaty polowe)

udostępnij
do góry