Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Ruszyła druga część programu „Czyste Powietrze”

Ruszyła druga część programu „Czyste Powietrze”

2021-02-10

W październiku 2020 r ruszył drugi nabór wniosków w drugiej części programu „Czyste Powietrze”, przygotowanej dla Polaków o niższych dochodach. Aby dostać wyższą dotację - nawet do 37 tys. zł - na wymianę kopciucha i termomodernizację domu, potrzebne będzie zaświadczenie o dochodach wydane przez gminę.

Program „Czyste Powietrze” to ogólnopolski program wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła. Głównym celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Jest to program bardzo ważny dla środowiska naturalnego naszego kraju ale przede wszystkim dla mieszkańców obszarów wiejskich, którzy mają szanse nie tylko otrzymać dofinansowanie ale poprawić jakość powietrza, którym oddychają.

Program skierowany jest do osób fizycznych, które są:

  • właścicielami/współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub
  • wydzielonego w takim budynku lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Program

Wniosek o dofinansowanie możemy złożyć w wersji papierowej w urzędzie lub jako e-wniosek przez internet, bez wychodzenia z domu.

Program Program

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował też nowe udogodnienia: kalkulator dotacji (dostępny pod linkiem https://kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.pl/), wydłużenie realizacji przedsięwzięcia o dodatkowe pół roku oraz listę urządzeń i materiałów zgodnych z programem (szczegóły poniżęj).Program

Siedem kroków do dofinansowania

  1. Zdobądź wiedzę. Zapoznaj się ze szczegółami naboru: programem priorytetowym, formularzem wniosku i załącznikami oraz instrukcjami, a także regulaminem naboru.
  2. Zbadaj potrzeby budynku, określ stan obecny i potrzeby budynku. Możesz wykonać audyt energetyczny, który nie jest obowiązkowy ale stanowi koszt kwalifikowany do dofinansowania w przypadku wykonania i sfinansowania w ramach Programu ocieplenia budynku.
  3. Wypełnij i złóż wniosek o dofinansowanie. Pamiętaj o zapoznaniu się z instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie i dołączeniu wszystkich wymaganych załączników. Możesz skorzystać z pomocy w wypełnieniu i złożeniu wniosku w swojej gminie, jeżeli przystąpiła ona do realizacji programu.
  4. Zawarcie umowy o dofinansowanie. W przypadku pozytywnej decyzji Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej o dofinansowaniu przedsięwzięcia, wniosek staje się automatycznie umową, o czym będziesz poinformowany pisemnie.
  5. Złóż wnioski o płatność. Środki mogą zostać wypłacone maksymalnie w trzech transzach. Trzeci wniosek o płatność jest zawsze wnioskiem końcowym. Jeżeli pojawią się zmiany w realizacji przedsięwzięcia wystąp o odpowiednie zmiany w umowie.
  6. Zakończenie przedsięwzięcia. Kontroli podczas wizytacji końcowej przed wypłatą środków podlegają wszystkie przedsięwzięcia wykonane siłami własnymi w zakresie ocieplenia przegród budowlanych, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacji ciepłej wody użytkowej.
  7. Okres trwałości przedsięwzięcia wynosi 5 lat od daty zakończenia przedsięwzięcia. W tym okresie realizowane są kontrole przedsięwzięcia co roku w liczbie nie mniej niż 5% przedsięwzięć, dla których złożono wnioski o płatność końcową w poprzednim roku kalendarzowym.

Gdzie szukać informacji?

Ponadto została uruchomiona ogólnopolska infolinia „Czystego Powietrza” pod numerem telefonu 22 340 40 80.

Z infolinii można skorzystać zarówno przed, jak i po złożeniu wniosku, a także w razie wątpliwości dotyczących programu. Konsultanci, obsługujący infolinię będą udzielać informacji o programie oraz wyjaśniać jego szczegóły od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00.

Więcej informacji o programie „Czyste Powietrze”, a w szczególności o nowościach, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje zawsze w aktualnościach na dedykowanej stronie www: https://czystepowietrze.gov.pl/aktualnosci/.

Anna Pilarska

Źródło: czystepowietrze.gov.pl

Załączone infografiki zostały przygotowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

udostępnij
do góry