Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/SSS czyli „kanapka” w sadzie

SSS czyli „kanapka” w sadzie

2022-01-05

Metody alternatywne zamiast tradycyjnego odchwaszczania przy pomocy herbicydów są szeroko dyskutowane, ale znajdują obecnie zastosowanie głównie w ekologii. Ciekawym rozwiązaniem jest Swiss Sandwich System (SSS), nazywany potocznie "kanapką" ze względu na przeplatające się w nim pasy z różnymi sposobami utrzymania gleby. Stosowany jest w sadach i na plantacjach krzewów jagodowych.

Są trzy systemy uprawowe. W środku rzędu z drzewami lub z krzewami pozostawia się nieuprawiany pas ziemi, porośnięty roślinami zielnymi. Szerokość tego pasa wynosi od 30 do 50 cm. Są to rośliny dziko rosnące, charakterystyczne dla naszej okolicy lub rośliny specjalnie zasiane. Sztandarowym gatunkiem, stosowanym w systemie SSS jest jastrzębiec kosmaczek (Hieracium pilosella L.). Jest to wieloletnia roślina, szybko rozrasta się poprzez rozłogi, korzeni się płytko i ma małe wymagania glebowe.

Po obydwu stronach środkowego pasa nieuprawianego wyznaczamy dwa pasy, każdy o szerokości od 60 do 90 cm. Tu ziemię już uprawiamy, ale płytko tzn. na głębokość do 5 do 10 cm. Możemy do tego wykorzystać bronę sprężynową lub talerzową na wysięgniku bocznym. Uprawki robimy gdy chwasty wyrosną na wysokość 10 cm. W sezonie wegetacyjnym zdarza się to 5-6 razy.

Zostaje nam jeszcze trzeci pas, obejmujący środek międzyrzędzi. Tam zakładamy murawę z traw wieloletnich i systematycznie ją kosimy.

Ilustracja systemu SSS (autor: M. Ozdoba)

Ilustracja systemu SSS (autor: M. Ozdoba)

W dobie ograniczania doboru syntetycznych środków ochrony roślin ten system będzie znajdował coraz szersze zastosowanie, ponieważ nie jest trudny do wykonania i jednocześnie jest efektywny.

Elżbieta Krempa

udostępnij
do góry