Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Salmonelloza drobiu i jej wpływ na nasze zdrowie

Salmonelloza drobiu i jej wpływ na nasze zdrowie

2018-07-11

Salmonelloza to choroba zakaźna układu pokarmowego wywołująca zapalenia jelit, spowodowana zakażeniem chorobotwórczą bakterią z rodzaju Salmonella, Jest to rodzaj bakterii z rodziny Enterobacteriaceae, grupujący Gram-ujemne względnie beztlenowe, fermentujące glukozę pałeczki. Średniej wielkości, zwykle zaopatrzone w rzęski. Rezydują w komórkach zarażonego organizmu. Nazwa pochodzi od nazwiska odkrywcy, amerykańskiego uczonego Daniela Salmona. Wsród seriotypów bakterii wyróznia się: S. Enteritidis, S. Typhimurium, S. Virchow, S. Hadar - bakterie wywołujące zapalenie jelita cienkiego i grubego. Odpowiadają one za większość bakteryjnych zatruć pokarmowych. Ponadto wyróżnia się S. Typhi - wywołującą dur brzuszny, oraz S. Paratyphi - wywołującą dur rzekomy.

W skrócie salmonelloza jest chorobą odpowiadającą za większość ostrych zatruć pokarmowych u ludzi. Zwykle pierwsze objawy zatrucia pojawiają się po około 6 - 72 godzinach od spożycia zanieczyszczonego bakteriami pokarmu. Choroba przeważnie manifestuje się wodnistą biegunką, tępymi bólami brzucha, mdłościami oraz uporczywymi wymiotami. Zaburzeniom pokarmowym zwykle towarzyszy też gorączka (do 39°C), ból głowy, dreszcze oraz ogólne rozbicie. Burzliwe objawy ustępują zwykle po 2 - 3 dniach, ale do całkowitego wyzdrowienia dochodzi po ok. 7 dniach. O rozpoznaniu choroby decyduje dodatni wynik posiewu z krwi i stolca. Po przebyciu choroby pałeczki mogą być wydalane z kałem jeszcze przez kilka tygodni, a nawet miesięcy zakażając otoczenie. Ludzie zakażają się poprzez spożycie zakażonych produktów odzwierzęcych w postaci jaj, mięsa i mleka, a przeważnie produktów zawierających surowe jaja (majonezy, kremy, lody, zupy dla niemowląt i in.) oraz rozdrobnione przetwory mięsne: tatar, pasty rybne, galaretki, pasztety i pierogi.

Pałeczki salmonelli giną już w temperaturze 60 - 65°C. Należy więc pamiętać o dokładnym gotowaniu i smażeniu potraw pochodzenia zwierzęcego przed ich zjedzeniem. Należy także przestrzegać terminów ważności produktów spożywczych. Ponadto należy pamiętać o przechowywaniu żywności w niskiej temperaturze i myciu jaj w ciepłej wodzie przed gotowaniem. Nigdy nie należy ponownie zamrażać rozmrożonej już żywności. Całkowite rozmrażanie drobiu, mięsa, ryb i ich przetworów stosujmy tylko przed przystąpieniem do smażenia, pieczenia, gotowania. Przechowujmy w lodówce surowe mięso i jaja tak, aby nie stykały się z innymi produktami żywnościowymi. Po użyciu deseczek i noży krojenia mięsa należy je dokładnie umyć detergentem i wyparzyć. Należy wyrobić sobie nawyk regularnego mycia rąk po kontaktach ze zwierzętami, oraz przed przystąpieniem do jedzenia posiłku.

Zapamiętaj! Zakażona żywność niczym nie różni się od zdrowej! Nie rozpoznamy jej po zapachu i wyglądzie spożywanego jedzenia! Choroba ta może być niebezpieczna dla dzieci jak i osób w starszym wieku, oraz osób z zaburzeniami odporności organizmu!

Z kolei do zakażeń drobiu pałeczkami salmonella może dochodzić różnymi drogami. Bakterie mogą być przenoszone tu na powierzchnie jaj wraz z kałem zanieczyszczającym je podczas znoszenia jaja, bądź też być obecne już we wnętrzu jaja, gdyż bakterie mogą być obecne już w układzie rozrodczym zarażonych kogutów i kur w gruczołach przechowujących nasienie, co wskazuje na możliwość infekcji w trakcie inseminacji. Jednak drób zaraża się najczęściej przez przewód pokarmowy, a źródłem zakażenia zazwyczaj są mieszanki paszowe nie poddane dostatecznej obróbce termicznej lub wtórnie zakażone końcowe ich produkty. Innym źródłem infekcji jest środowisko: skażona ściółka, kurz w systemie wentylacyjnym, sprzęt, woda, obsługa, gryzonie, nieczystości, środki transportu itp. Szerzeniu salmonellozy w stadach drobiu sprzyjają bezobjawowe nosicielstwo oraz długotrwałe siewstwo bakterii. Objawami salmonellozy u drobiu są biegunki, osłabienie oraz ropne zapalenie spojówek.

Zwalczanie salmonellozy jest niestety trudnym zadaniem ze względu na obecność zarazków we wszystkich etapach produkcji. Głównymi sposobami walki z chorobą są: stosowanie szczepień ochronnych kurcząt, unikanie zakażeń paszy, stosowanie probiotyków i preparatów zakwaszających w paszy, zakwaszanie wody pitnej przed i w okresie ubojowym, oraz eliminowanie pałeczek salmonelli ze środowiska życia ptaków poprzez mycie i dezynfekcję pomieszczeń, oraz dokładne czyszczenie klatek stosowanych do transportu ptaków.

Salmonelloza jest zoonozą, czyli chorobą przenoszoną ze zwierząt na ludzi. Podlega zwalczaniu z urzędu. Program zwalczania salmonelloz dotyczy wszystkich, którzy nie prowadzą produkcji na użytek własny. Kiedy w stadzie stwierdzi się pozytywny wynik urzędowego badania w kierunku salmonelli, wówczas powiatowy lekarz weterynarii wyda decyzję o uboju zakażonego stada. Oczywiście danemu producentowi przysługuje wówczas odszkodowanie. W przypadku stad reprodukcyjnych pod uwagę są brane serotypy S. enteritidis, S. hadar, S. infantis, S. typhimurium oraz S. virchow; a kur niosek i brojlerów - S. enteritidis, S. typhimurium. Potwierdzenie wystąpienia tylko wymienionych serotypów salmonelli upoważnia służby weterynaryjne do likwidacji stada.

Rafał Sieroń

Źródło:
www.wikipedia.pl
www.portalhodowcy.pl nr10/2009 , nr6-7/2008
www.farmer.pl

udostępnij
do góry