Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Sandomierscy winiarze i doradcy na wyjeździe studyjnym SIR

Sandomierscy winiarze i doradcy na wyjeździe studyjnym SIR

2019-11-29

Specyficzny mikroklimat regionu sandomierskiego i jego lessowe ziemie sprawiają, że zakładane tu uprawy winorośli dają możliwość produkowania win z bogatą nutą aromatów i smaków. Dynamicznie rozwijający się sektor winiarstwa oraz wieloletnia współpraca sandomierskiego Działu Ogrodnictwa ŚODR z Sandomierskim Stowarzyszeniem Winiarzy zaowocowały stworzeniem programu operacji pn. „Uprawa winorośli w systemie ekologicznym i biodynamicznym oraz produkcja win musujących jako elementy innowacji ogrodniczych” w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). 23 i 24 listopada 2019 r. udaliśmy się do małopolskich i podkarpackich winnic oraz do jednostki naukowej zajmującej się uprawą winorośli i winiarstwem, aby zgłębiać tajniki upraw winoroślowych ekologicznych i pod osłonami oraz produkcji win m.in. musujących i lodowych.

Winnica „Piwnice Półtorak Wine & Spirits”

Pierwszy punkt programu - 6-hektarowa Winnica „Piwnice Półtorak Wine & Spirits”, położona na Pańskiej Górze (450 m n.p.m.), należy do nowo tworzącego się regionu winiarskiego „Przełom Sanu”. Wina wytwarza się z wielu szczepów m.in. Solaris, Bianca, Seyval Blanc, Riesling, Chardonnay, Hibernal, Rondo, Pinot Noir, Regent, Muscaris, Souvignier Gris. Oprócz winorośli funkcjonują tu plantacje borówki amerykańskiej w systemie ekologicznym, róż jadalnych w kilku odmianach, w tym także tych o jadalnych płatkach, lawendy. Jest też pasieka, hodowla kur zielononóżek i danieli. W każdym zakątku widać dbałość o środowisko naturalne, a sama winnica pięknie wtapia się w otaczający krajobraz.

Program wyjazdu studyjnego zawierał także obszerne teoretyczne szkolenie z zakresu upraw winorośli w systemie biodynamicznym i ekologicznym. Dr Michał Pniak omówił zagrożenia, jakie mogą czyhać na uprawy winoroślowe ze strony patogenów chorobowych i szkodników oraz możliwości ich zwalczania w systemie ekologicznym. Bardzo szczegółowo przedstawił także temat zazieleniania międzyrzędzi i zasady uprawy roślin w międzyrzędziach.

Winnica Chodorowa

Kolejną winnicą, którą odwiedziliśmy, była Winnica Chodorowa z Pogórza Rożnowskiego, położona na szlaku Architektury Drewnianej, na południowym stoku o wysokości 300-370 m. n.p.m. Winnica obejmuje obszar 1,40 ha z następującymi szczepami winorośli: Rondo, Regent, Solaris, Hibernal, Johanniter, Seyval Blanc. Oprócz win tradycyjnych winnica tworzy coraz bardziej popularne wśród smakoszy wina musujące przy zastosowaniu tzw. metody szampańskiej, w której proces produkcji trwa dwa lata. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem wśród konsumentów, widząc duże możliwości zbytu win Winnica Chodorowa wyposaża się w specjalistyczne urządzenia, korzystając przy tym ze wsparcia UE.

Winnica nad Dworskim Potokiem

Trzecią i ostatnią winnicą w programie była „Winnica nad Dworskim Potokiem” w Łazach. Winnica jest częścią Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Uniwersytetu Jagiellońskiego „Łazy”. Pierwsze krzewy zasadzono w 2005 roku, obecnie uprawy winoroślowe zajmują areał 3,5 ha, a budynek nowoczesnej winiarni jest wyposażony we własne laboratorium. Uprawiane szczepy to Hibernal, Seyval, Bianca, Muscat, Marechal Foch, Regent, Rondo. Naszej grupie zależało tu przede wszystkim na poznaniu technologii uprawy winorośli odmian deserowych pod osłonami oraz technologii produkcji win lodowych z odmiany Vidal Blanc. Uniwersytet Jagielloński jako pierwszy w Polsce stworzył takie wino w 2012 roku. Wykłady prowadził enolog Adam Kiszka.

Elżbieta Krempa

udostępnij
do góry