Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Sejm zaostrzył kary za znęcanie się nad zwierzętami!

Sejm zaostrzył kary za znęcanie się nad zwierzętami!

2018-01-29

Sejm przyjął nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Jej głównym założeniem jest zaostrzenie kar dla osób stosujących przemoc lub zabijających zwierzęta z premedytacją. Ustawa stanowi, że za uśmiercanie lub znęcanie się nad zwierzętami grozić mają teraz trzy, a nie jak dotychczas dwa lata więzienia. Wzrosły też sankcje za znęcanie nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Za czyny te górna granica kary wyniesie teraz 5, a nie 3 lata pozbawienia wolności.

W przypadku skazania za znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem, sąd będzie zobligowany także do orzeczenia wobec sprawcy zakazów: posiadania zwierząt oraz wykonywania zawodów związanych z kontaktem ze zwierzętami. Ponadto sąd przy wydawaniu wyroku z tego zakresu, będzie od tej pory orzekał od sprawcy obligatoryjną nawiązkę na cele związane z ochroną zwierząt. Będzie to kwota z przedziału od 1000 zł do nawet 100 000 zł.

Za przyjęciem ustawy głosowało 406 posłów z wszystkich klubów parlamentarnych.

Z nowo przyjętych zmian szczególnie cieszą się organizacje walczące o prawa zwierząt.

Nadal trwają prace nad listopadowym projektem zakładającym zakaz trzymania psów na uwięzi, zakaz hodowli zwierząt na futra i wykorzystywania ich w cyrkach.

Rafał Sieroń

Źródło:
Gazetaprawna.pl
Gazeta.pl

udostępnij
do góry