Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Sposób na Sukces — Muzeum Śliwki z Szydłowa nagrodzone w ogólnopolskim konkursie

Sposób na Sukces — Muzeum Śliwki z Szydłowa nagrodzone w ogólnopolskim konkursie

2024-12-10

Logo konkursu

Podczas gali finałowej 24. edycji ogólnopolskiego konkursu „Sposób na sukces” organizowanego przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie nie zabrakło świętokrzyskiego akcentu. Agnieszka Wierzbicka-Baxter z Szydłowa — założycielka Muzeum Śliwki Manufaktura Śliwki w Czekoladzie — znalazła się wśród finalistów i zdobyła I nagrodę w kategorii indywidualnej / rodzinnej.

Uroczysta gala na Zamku Królewskim

Tegoroczna gala odbyła się 9 grudnia 2024 roku, w historycznym miejscu — w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie. W uroczystości wzięli udział między innymi: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska — doradca w kancelarii Prezydenta RP, Przemysław Saltarski — dyrektor departamentu Oświaty i Polityki Społecznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), Sylwia Staniuk — zastępca dyrektora departamentu Oświaty i Polityki Społecznej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Mirosław Drygas — dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz dyrektorzy ośrodków doradztwa rolniczego, włodarze miast i gmin. Honorowy Patronat nad konkursem „Sposób na Sukces” objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W imieniu Prezydenta RP organizatorom konkursu i samym laureatom gratulacje złożyła dr Barbara Fedyszak-Radziejowska. Dodała również, że konkurs ten dowodzi, że sposób na sukces i sam sukces jest możliwy do osiągnięcia niezależnie od miejsca, w którym mieszkamy i że ten sukces można odnieść w różnych działalnościach. A laureaci ten sposób na sukces znaleźli i swoją szansę wykorzystali.

W imieniu ministra Czesława Siekierskiego i kierownictwa MRiRW gratulacje laureatom złożył Przemysław Saltarski. Zapowiedział również, że wiosną będzie zorganizowany Kongres Odnowy Wsi w województwie wielkopolskim. Poinformował również, że w jego departamencie obecnie trwają prace nad projektem smart villages (inteligentne wioski — to nowa koncepcja w zakresie kształtowania polityki UE, która ma bardzo istotne znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich i to zarówno ze względu na nowe możliwości tworzenia miejsc pracy, jak i z punktu widzenia jakości życia na wsi).

Sylwia Staniuk — zastępca dyrektora departamentu Oświaty i Polityki Społecznej MRiRW — podziękowała organizatorom oraz współorganizatorom konkursu,: m.in. wojewódzkim ośrodkom doradztwa rolniczego, ARiMR, KOWR, warszawskiemu hurtowemu rynkowi spożywczemu w Broniszach. Zaznaczyła, że to bardzo ważne, by wspierać lokalne społeczności, lokalnych przedsiębiorców, a tym samym lokalny rozwój, co przekłada się nie tylko na rozwój obszarów wiejskich, ale i na rozwój całego kraju. Złożyła również gratulacje laureatom i dodała, że pokazali oni, że można działać innowacyjnie, ekologicznie i osiągać sukces.

Dyrektor CDR Mirosław Drygas zwrócił się do laureatów z podziękowaniem i wyraził podziw, że to, co realizują, zasługuje na wielkie uznanie. Tworzenie miejsc pracy poza rolnictwem powinno stać się priorytetem. Sektor rolniczy przechodzi obecnie wielkie zmiany i prawdopodobnie te zmiany przyspieszą jeszcze w następnych latach. Wieś trzeba rozwijać, szczególnie w tych regionach, które są zapóźnione i tworzyć warunki do godnego życia dla jej mieszkańców. Zapowiedział, ze konkurs ten będzie z sukcesem kontynuowany, gdyż spełnia swą rolę.

Serdeczne podziękowania złożono również doradcom z ośrodków doradztwa rolniczego za niezwykle ważny udział w wyborze zgłaszanych przedsięwzięć i uczestniczeniu w wizytach u nominatów. Podkreślono wieloletnie zaangażowanie doradców w rozwój obszarów wiejskich, który pozwala na odszukanie najlepszych i najbardziej godnych naśladowania przedsięwzięć.

Spotkanie umilił recital wokalno-instrumentalny Katarzyny Zawady, która wykonała polskie i światowe przeboje muzyki rozrywkowej.

Pamiątkowy dyplom oraz gratulacje Agnieszce Wierzbickiej-Baxter - laureatce z województwa świętokrzyskiego - złożyła także dyrektor ŚODR w Modliszewicach Agnieszka Pietrzak.

Pamiątkowy dyplom oraz gratulacje Agnieszce Wierzbickiej-Baxter — laureatce z województwa świętokrzyskiego — złożyła dyrektor ŚODR w Modliszewicach Agnieszka Pietrzak.

O konkursie "Sposób na sukces"

Konkurs to efekt wspólnych działań Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR) oraz partnerów i współorganizatorów. Są wśród nich ośrodki doradztwa rolniczego, organizacje społeczne, instytucje publiczne oraz media- skupione wokół idei przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.

Ideą tego prestiżowego konkursu jest promocja przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, w postaci nowo uruchomionych działalności gospodarczych jak i nowatorskich rozwiązań i pomysłów wdrożonych w ramach działalności dotychczas prowadzonych.
W tym roku Rada Konkursu „Sposób na Sukces” spośród 68 zgłoszonych inicjatyw wyłoniła 15 najlepszych (w tym 12 laureatów i 3 wyróżnienia). Uhonorowane zostały znakomite pomysły, talenty organizatorskie, nowe produkty, technologie oraz innowacyjne procesy i działania prospołeczne.

Na przestrzeni 24 lat spośród 1216 zgłoszonych przedsięwzięć wyłoniono 315 laureatów, a 68 przedsięwzięć wyróżniono. Wszyscy finaliści konkursu realizują niezwykle ważne inicjatywy w przestrzeni społecznej, ważne dla społeczności lokalnej — tworzą miejsca pracy, stawiają na rozwój społeczny obszarów wiejskich i aktywizują ich mieszkańców.

Justyna Żak-Wójcik

udostępnij
do góry