Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Spotkanie Sadownicze już po raz 31. Relacja z Sandomierza

Spotkanie Sadownicze już po raz 31. Relacja z Sandomierza

2023-02-12

1 i 2 lutego 2023 roku w Sandomierzu odbyła się konferencja sadownicza w ramach 31. Spotkania Sadowniczego. Była to również okazja do świętowania Jubileuszu 30-lecia organizacji tego wydarzenia.

Pierwszy dzień był poświęcony głównie produkcji jabłek - sytuacji na rynku, możliwościami rozwiązania problemów związanych z kosztami produkcji i ceną, jaką producenci mogą uzyskać za owoce. Wydarzenie rozpoczęło się od wręczenia nagród i wyróżnień osobom i instytucjom wspierającym rolnictwo.

Część konferencyjną rozpoczął Adam Paradowski, który wygłosił wykład na temat sytuacji na polskim i europejskim rynku jabłek.

Następnie została przeprowadzona debata związana z organizacją rynku sprzedaży, w związku z "kryzysem jabłkowym”. Wzięli w niej udział przedstawiciele grup producenckich, związków sadowniczych, osoby zajmujące się sprzedażą i eksportem owoców, a także sadownicy, którzy sami wysyłają owoce za granicę. Debata przebiegała dość intensywnie, burzliwie i w ciekawej narracji. Każda z debatujących stron przedstawiła swoje spostrzeżenia i recepty, które mogłyby „uzdrowić” sytuację w produkcji jabłek. Z tej debaty nasuwał się jeden wniosek - rozdzielenie produkcji i większa specjalizacja gospodarstw może poprawić sytuację na rynku owoców. Mówiono także o podziale gospodarstw na te o bardzo wysokiej jakości produkcji jabłka deserowego (odmian pożądanych na rynku) oraz gospodarstw typowo przemysłowych ­- z odmianami, które nie są preferowane na rynkach zagranicznych. Zaznaczono tutaj dwa różne typy produkcji o różnych kosztach jednostkowych, nakładach pracy i oczekiwanych cenach sprzedaży owoców.

O kosztach produkcji i ich optymalnym obniżeniu poprzez mechanizację cięcia i zbiorów opowiedział Karol Pajewski. Wykład opierał się głównie o praktyczne rozwiązania, jakie zostały zastosowane w gospodarstwach sadowniczych. Wyniki tych obserwacji zostały zapisane w konkretnych liczbach i porównaniach. Porównana została wydajność pracy i jej koszty w porównaniu do tradycyjnej pracy ludzkiej.

Kolejne dwa wykłady dotyczyły energii w gospodarstwie sadowniczym. Prowadzący pierwszy wykład Rafał Czaja omówił aktualną sytuację rynkową, perspektywy zmian, sprawy i zagadnienia związane z audytem energetycznym. Marcin Piesiewicz przedstawił możliwości i wyzwania związane z energią elektryczną, przegląd rozwiązań praktycznych w gospodarstwach sadowniczych.

Pod koniec pierwszego dnia konferencji wykład o zrównoważonym ogrodnictwie w naszym kraju wygłosił Mirosław Korzeniowski. Prelekcja dotyczyła tematów związanych z Perspektywą WPR i jej stanu w ogrodnictwie na tą chwilę. Mówiono o wyzwaniach i założeniach zmian waszym ogrodnictwie tak, aby spełnić postawione nam kryteria.

Na koniec konferencji firmy z branży zaprezentowały nam technologie i rozwiązania dla sadownictwa w ochronie i nawożeniu.

Drugi dzień konferencji został podzielony na dwie części. W pierwszej z nich odbyły się warsztaty dla sadowników z przetwórstwa owoców w swoim gospodarstwie. Podczas warsztatów grono ekspertów przedstawiło rozwiązania dla gospodarstw sadowniczych. Mówiono o możliwościach przetwórczych w małych gospodarstwach, produkcji wysokoprocentowych alkoholi z owoców. Przedstawiono możliwości prawne i techniczne owych kierunków rozwoju gospodarstw.

Drugą część stanowił pokaz cięcia zimowego jabłoni, pokaz praktyczny został przeprowadzony w sadzie Michała Bijaka w miejscowości Usarzów. W pokazie zaprezentowano korektę ręczną po przeprowadzonym cięciu mechanicznym na przykładzie trzech odmian. Druga część pokazu odbyła się w sadzie, gdzie nie zostało wykonane cięcie mechaniczne.

Tegoroczna konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniom sadowników, co spełniło oczekiwania organizatorów. Dużą frekwencję odnotowano zarówno na stoiskach wystawienniczych, na sali wykładowej, jak i na pokazie cięcia.

Grzegorz Jurkowski

udostępnij
do góry