Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Święto plonów w Opatowie

Święto plonów w Opatowie

2019-09-10

Uroczyście świętowano XIX Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie na rynku w Opatowie w niedzielę, 8 września. Był korowód dożynkowy, 12 wieńców ośpiewanych przez delegacje powiatów. Bochen chleba z tegorocznej mąki podzielił marszałek województwa Andrzej Bętkowski, któremu towarzyszyli starostowie dożynek, rolnicy Renata Jędrzejewska i Edward Kupiec.

Uroczystości rozpoczął przemarsz korowodu dożynkowego od Urzędu Miasta w Opatowie do kolegiaty św. Marcina, gdzie została odprawiona msza w intencji rolników. Biskup Edward Frankowski wygłosił homilię, jako że dożynki wojewódzkie połączono z dożynkami Diecezji Sandomierskiej. Po mszy barwny korowód przemaszerował na rynek opatowski. A tam działa się już cała część oficjalna i obrzędowa przynależna temu świętowaniu.

Zgromadzonych gości ze sceny powitali gospodarz imprezy, starosta opatowski Tomasz Staniek, oraz burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski, po czym głos zabrał marszałek województwa Andrzej Bętkowski. Odczytał on list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy z podziękowaniami dla rolników za ich całoroczny trud. Głos zabrali także świętokrzyscy samorządowcy i parlamentarzyści: Anna Krupka, Michał Cieślak, Marek Kwitek, Andrzej Kryj oraz wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski. Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, odczytała list od premiera Mateusza Morawieckiego, w którym premier zaznaczył, że rozwój rolnictwa jest priorytetem obecnego rządu.

Po oficjalnych wystąpieniach zgodnie z dożynkowym zwyczajem starostowie dożynek Renata Jędrzejewska z Wojciechowic (gm. Wojciechowice) oraz Edward Kupiec ze Strzyżowic (gm. Opatów) wręczyli chleb upieczony z tegorocznej mąki marszałkowi świętokrzyskiemu Andrzejowi Bętkowskiemu. Marszałek, jak nakazuje tradycja, pokroił chleb i wraz z wicemarszałkiem Renatą Janik dzielili się nim ze zgromadzonymi na rynku uczestnikami dożynek.

Niezwykle okazale prezentowały się wieńce dożynkowe przygotowane przez rolniczki i rolników z poszczególnych powiatów. Zostały one zaprezentowane przed sceną oraz ośpiewane przez reprezentacje tychże powiatów.

Za najpiękniejszy wieniec dożynkowy „uwity” zgodnie z kanonem sztuki uznano ten z powiatu sandomierskiego. Drugie miejsce ze swoim dożynkowym dziełem zajął powiat kielecki, a trzecie miejsce - powiat staszowski. Pozostałe wieńce z dziewięciu powiatów również dostały wyróżnienia. Zatem do Spały na dożynki prezydenckie pojedzie wieniec z powiatu sandomierskiego (gm. Koprzywnica) wykonany przez Janinę Lipę, której pomagały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Krzcina. Ich dzieło miało zwartą konstrukcję, między regularne ożebrowanie główne ze zbóż w koronkowy sposób wplecione zostały zioła, kwiaty polne, ostki, len, makówki, kalina i inne.

Scena tego dnia należała również do wyróżniających się rolników, którzy byli laureatami wojewódzkich konkursów. Przyjęli oni puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe z rąk włodarzy. Warto wymienić tych najlepszych.

W konkursie „Piękna i Bezpieczna Zagroda Przyjazna Środowisku” I miejsce zdobyli Alicja i Kamil Majcherowie z Nawarzyc (gm. Wodzisław, pow. jędrzejowski), II miejsce Lucyna i Grzegorz Warzechowie zam. w Ratajach Karskich (gm. Pacanów, pow. buski) oraz III miejsce - Elżbieta i Jacek Mikułkowie (gm. Nowa Słupia, pow. kielecki).

Pierwsze miejsca w konkursie „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne” (organizator ŚODR Modliszewice) w kategorii „Ekologia i Środowisko” otrzymali Agata Machocka z Cisowa z gm. Daleszyce oraz w kategorii „Gospodarstwo towarowe” Gabriela i Krzysztof Królowie z Brześcia w gm. Bliżyn.

Natomiast rywalizację o tytuł „Świętokrzyski Rolnik Roku 2019” wygrali Jacek Czekaj z pow. kieleckiego (I miejsce; gosp. do 10 ha), Lucyna Kukulska z pow. kieleckiego (I miejsce; gosp. od 10 ha do 30 ha) oraz Adam Świtała z pow. włoszczowskiego (I miejsce; gosp. powyżej 30 ha).

Po rozstrzygnięciu konkursów i uhonorowaniu wyróżnionych rolników rozpoczęło się widowisko „Świętokrzyskie igrce”. Na scenie królowały zespoły folklorystyczne. W programie opatowskie granie i śpiewanie przewidziano też występy młodych artystów z powiatu opatowskiego. Natomiast gwiazdą był zespół „Brathanki”, który zakończył część artystyczną.

Jak zwykle atrakcją dla uczestników dożynek były stoiska firm i instytucji działających na rzecz rolnictwa, kół gospodyń, które promowały swoje produkty i różne formy działalności. Byli też rzemieślnicy oraz rolnicy sprzedający własne wyroby (RHD).

Jak co roku również ŚODR Modliszewice miał swoje stoiska z bogatą ofertą doradczą i płodami rolnymi. Uwagę przyciągały akcenty ogrodnicze (nasze „Centrum Ogrodnicze” Oddział Sandomierz), z zainteresowaniem podchodzono do oferty rolników ekologicznych oraz tych prowadzących agroturystykę. Ze swoimi sztandarowymi produktami pokazał się Szlak kulinarny „Świętokrzyska Kuźnia Smaków”.

Stoiska ŚODR Modliszewice i Oddziału Sandomierz

I tak XIX Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie mamy już za sobą.

tekst: Sławomir Wielgus, Elżbieta Musiał
fotoreportaż: Elzbieta Musiał

Organizatorami wojewódzkiego święta plonów byli:

  • Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
  • Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach
  • Świętokrzyska Izba Rolnicza
  • Starostwo Powiatowe w Opatowie
  • Urząd Miasta i Gminy Opatów
udostępnij
do góry