Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Świętokrzyskie Święto Plonów 2024 już za nami!

Świętokrzyskie Święto Plonów 2024 już za nami!

2024-09-09

Najważniejsze i najbardziej kolorowe święto plonów w naszym województwie odbyło się w minioną niedzielę (8 września) w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Organizatorami 24. Dożynek Wojewódzkich byli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Mirosław Fucia, starosta kielecki Tomasz Pleban, burmistrz Chęcin Robert Jaworski oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach reprezentowała dyrektor Agnieszka Pietrzak.

Stoisko ŚODR ModliszewiceStoisko ŚODR Modliszewice odwiedzili liczni goście, w tym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski

Dożynki, zwane Świętem Plonów to największe ludowe święto w kalendarzu rolniczym połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Jest to czas radości. Rolnicy dziękują za plony, razem świętują i proszą o urodzaj na kolejne lata. Miejsce, w którym odbywały się dożynki nie jest przypadkowe — nawiązuje bowiem charakterem do polskiej wsi, obrzędów i tradycji z nią związanych.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10:45, kiedy to kolorowy korowód dożynkowy przemaszerował do kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia, w towarzystwie pieśni i modlitw, na czele z Orkiestrą Dętą z gminy Daleszyce. W korowodzie uczestniczyli rolnicy, przedstawiciele wszystkich powiatów województwa świętokrzyskiego, a także władz województwa.

W tym roku funkcję starostów dożynkowych pełnili wyróżniający się rolnicy z powiatu kieleckiego. Starościną dożynek była Bogumiła Wychowaniec z miejscowości Hucisko w gminie Strawczyn, która wspólnie z mężem Sławomirem prowadzi 48-hektarowe gospodarstwo, specjalizujące się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Starostą dożynek został Andrzej Lasak, który wspólnie z żoną Jolantą prowadzi w Szczerbakowie w gminie Wiślica gospodarstwo hodowlane o powierzchni 45 hektarów. Starości zostali wybrani przez Zarząd Powiatu Kieleckiego oraz Świętokrzyską Izbę Rolniczą.

Uroczysta msza święta dziękczynna rozpoczęła się o godzinie 11:00. Odprawiona została przez księdza Łukasza Zygmunta, dyrektora Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej i proboszcza Parafii Świętego Maksymiliana Kolbego Wolica-Tokarnia, księdza Jacka Dąbka. Podczas mszy poświęcone zostały wszystkie wieńce dożynkowe. Przyjechały one z 13 powiatów województwa świętokrzyskiego — a każdy z nich zwyciężył w powiatowych konkursach na najpiękniejszy wieniec.

Zgodnie z tradycją wieniec dożynkowy musi być wykonany z plonów ziemi, takich jak pszenica, żyto, jęczmień i owies. Zdobiony jest kwiatami, ziołami i owocami. Symbolizuje on obfitość zbiorów, jak również wspólnotę i współpracę, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku.

Po zakończonych uroczystościach w kościele, barwny korowód wraz ze wszystkimi uczestnikami dożynek przemaszerował w stronę sceny w Sektorze Małomiasteczkowym skansenu, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Daleszyc. W korowodzie pięknie prezentowały się wieńce dożynkowe, niesione przez przedstawicieli trzynastu powiatów. Urozmaiceniem barwnego korowodu byli "Żeńcy ze Skalbmierza”.

Najważniejsze wydarzenia tego dnia miały miejsce na scenie głównej. Przybyłych gości przywitała Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik. W wystąpieniu podziękowała rolnikom za ich ciężką pracę. Następnie odbył się obrzęd dożynkowy. Przy muzyce zespołów ludowych ośpiewano i obtańczono wszystkie wieńce.

Jak co roku, wybrano także najpiękniejszy wieniec. Tym razem ten zwycięski został przygotowany przez mieszkańców powiatu kazimierskiego i będzie reprezentował województwo świętokrzyskie podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie. Drugie miejsce zajął wieniec z powiatu buskiego, a trzecie — sandomierskiego. Wieńce oceniła komisja konkursowa z przewodniczącą — Anną Ożarowską z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego ŚODR w Kielcach.

Dożynki były także okazją do wręczenia nagród w konkursie „Piękna i Bezpieczna Zagroda — Przyjazna Środowisku”. Organizatorem konkursu była Świętokrzyska Izba Rolnicza, a jedną z nagród ufundował Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Nagrodę wręczyła dyrektor ŚODR Agnieszka Pietrzak.

Swoją obecnością na 24. Dożynkach Świętokrzyskich zaszczycił Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski. Podkreślił trud, z jakim mierzyli się w tym roku świętokrzyscy rolnicy, zwłaszcza poszkodowani w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Minister zaznaczył, jak ważne jest wsparcie dla rolników, którzy ponieśli straty w plonach. Podziękował za ich wysiłek i ciężką pracę.

Podczas wydarzenia na scenie głos zabrali także licznie obecni goście i przedstawiciele władz, tym posłanka na Sejm RP Anna Krupka, wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki i prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Mirosław Fucia. Dziękowali oni rolnikom za ciężką i potrzebną pracę, za trud, jaki wkładają podczas pracy na roli. 

W trakcie trwania całego wydarzenia jego uczestnicy mogli również skorzystać z doradztwa udzielanego przez specjalistów naszego Ośrodka. Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach przygotował stoisko informacyjno-promocyjne. Nasi specjaliści udzielali porad między innymi z zakresu produkcji roślinnej, zwierzęcej, ekologii i ochrony środowiska, ekonomiki, a także możliwości uzyskania wsparcia w ramach PS WPR 2023-2027. Prezentowano również bogatą ofertę wydawnictw, broszur i ulotek. Można było też zobaczyć efekty prac doświadczalno-wdrożeniowych na polu doświadczalnym Ośrodka, a wśród nich szeroką kolekcję najnowszych odmian zbóż i 15 nowych odmian ziemniaków.

Nie zabrakło również doradztwa z zakresu funkcjonowania sieci KSOW+ i Sieci na Rzecz Innowacji w Rolnictwie i na obszarach wiejskich. O możliwościach, jakie daje współpraca w ramach Sieci, opowiedzieli specjaliści ds. SIR. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Swoją obecność podczas Dożynek Wojewódzkich 2024 zaznaczył również Dział Ogrodnictwo z Oddziału ŚODR w Sandomierzu, który również przygotował stoisko. Do aranżacji stoiska wykorzystano owoce i warzywa z sandomierskich sadów i pól. Na stoisku promowano wydawnictwa z zakresu produkcji ogrodniczej, a specjaliści do spraw ogrodnictwa udzielali porad dotyczących uprawy, ochrony biologicznej w sadach, problemów technologicznych w uprawie roślin sadowniczych, a także doboru gatunków i odmian sadowniczych do nasadzeń.

Na dożynkach nie zabrakło również przedstawicieli związków branżowych i instytucji działających na rzecz rolnictwa. Szeroką ofertę produktów oferowały koła gospodyń wiejskich, a także wytwórcy żywności regionalnej i tradycyjnej.

Na zakończenie można było posłuchać koncertu muzyki ludowej, podczas którego wystąpili znane i lubiane zespoły folklorystyczne z województwa świętokrzyskiego.

Tekst i zdjęcia: Monika Pakuła

Dożynki Wojewódzkie 2024 w Tokarni [fot. M. Pakuła]

 

 

udostępnij
do góry