Rolnictwo regeneratywne zyskuje coraz większe uznanie na całym świecie. Dzięki wysiłkom i pracy naukowców, praktyków i innych popularyzatorów (niektóre firmy spożywcze). Nazwa wskazuje regeneracyjne znaczy odtwarzające, utrzymujące zdrowie gleb i ich potencjał plonotwórczy. W Ameryce opracowano główne zasady rolnictwa regeneratywnego, które przedstawiono i omówiono w publikacji książkowej.
Po wykonaniu badań i otrzymaniu wyników trzeba zaplanować jakie środki poprawiające glebę należy zastosować i w jakiej ilości. Jeśli odczyn gleby nie jest odpowiedni, gleba jest kwaśna należy zastosować nawozy wapniowe w takiej ilości, aby odczyn był optymalny dla uprawianych roślin. Gdy występują braki makroelementów, interwencje tzn. odpowiednie nawożenie kierujemy w kierunku likwidacji deficytu składnika pokarmowego. Badania gleby należy wykonywać co dwa lata, nie rzadziej niż co 5lat.
Należy unikać form chlorkowych nawozów oraz nawozów powodujących zasolenie gleby. Preferuje się nawozy oparte o surowce naturalne. Fosfor powinien pochodzić z naturalnych fosforytów. Nawozy stosuje się w odpowiednich dawkach i proporcjach należy unikać nadmiaru składników jak i niedoborów. Nawożenie powinno być zrównoważone. Nie należy stosować wysoko-skoncentrowanych form azotu. Nawożenie azotem stosuje się w minimalnej, niezbędnej dla roślin ilości.
Stosowane techniki uprawy powinny ograniczać mineralizacje substancji organicznej i sprzyjać akumulacji sekwestracji C glebie. Najbardziej przydatna jest uprawa konserwująca
Odżywianie gleby prowadzi się nawozami naturalnym, nawozami zielonymi, kompostami, resztkami pożniwnymi roślin. Prawidłowe odżywianie dostarczanie substancji pokarmowych organizmom żyjącym w glebie to ożywianie gleby - zwiększenie ilości i bioróżnorodności mikroorganizmów budujących próchnice glebową pozytywnie wpływającą na plonowanie roślin.
Autor: Krzysztof Domagała
Literatura:
Rolnictwo regeneratywne. Zdrowsza gleba i lepsze plony dzięki produkcji regeneratywnej. Gary F. Zimmer Leilani Zimmer-Durand.