Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Tarcza Antykryzysowa - Ułatwienia w ochronie roślin

Tarcza Antykryzysowa - Ułatwienia w ochronie roślin

2020-04-27

31 marca 2020 r., z dniem ogłoszenia, weszła w życie tzw. Tarcza Antykryzysowa. Kolejnym etapem działania rządu w zakresie realizacji Tarczy Antykryzysowej jest jej nowelizacja, na którą składa się m.in. ustawa z 9 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. 

Projekt tej ustawy ma na celu wprowadzenie wielu rozwiązań zapewniających przeciwdziałanie negatywnym skutkom społeczno-gospodarczym oraz regulacji wspierających poszczególne grupy społecznie. 

W zakresie ustawy o środkach ochrony roślin z dnia 8 marca 2013 r., w tzw. specustawie koronawirusowej dodano artykuł, który wprowadził czasowo zmiany - w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 oraz w okresie 30 dni od dnia odwołania tych stanów:

  • czasowe zawieszenie wymagań dotyczących ukończenia szkoleń podstawowych lub uzupełniających w zakresie środków ochrony roślin przez osoby stosujące środki ochrony roślin, sprzedające te preparaty, prowadzące doradztwo z zakresu ochrony roślin, a także prowadzące uprawę roślin zgodnie z zasadami integrowanej produkcji roślin;
  • czasowe zawieszenie obowiązku poddawania okresowym badaniom sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin,
  • w przypadku wykonania zabiegu z zastosowaniem środka ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotniczego czasowo zawieszono wymagania dotyczące dołączenia do planów zabiegu stosownego oświadczenia o posiadaniu kwalifikacji przez osobę wykonującą ten zabieg;
  • w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, Główny Inspektor przed udzieleniem upoważnienia do prowadzenia badań skuteczności działania środka ochrony roślin nie przeprowadza kontroli w zakresie spełniania wymagań dobrej praktyki doświadczalnej.

W zakresie ustawy o ochronie przed agrofagami w tzw. specustawie koronawirusowej dodano artykuł, który wprowadził czasowo następujące zmiany:

  • umożliwiono przeprowadzanie ocen zdrowotności roślin przed wydaniem paszportu roślin przez osoby, które nie zdały wymaganego egzaminu przed wojewódzkim inspektorem;
  • przesunięto terminy zgłaszania zamiaru eksportu roślin przez podmioty wpisane do rejestru eksporterów do dnia 30 czerwca br.

Niezależnie od wprowadzonych zmian, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina o tym, że przy wykonywaniu zabiegów ochrony roślin bezwzględnie należy przestrzegać zasad bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin. Rolnicy, którzy nie mogą obecnie uczestniczyć w szkoleniach, wszelkie informacje dotyczące ochrony roślin, w tym ograniczania zagrożeń w tym zakresie, mogą znaleźć na stronie www.agrofagi.com.pl.

Jarosław Nowak
Źródło: piorin.gov.pl

udostępnij
do góry