Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/"Tradycja kołem gospodyń wiejskich się toczy" - II Przegląd KGW z terenu Miasta i Gminy Końskie

"Tradycja kołem gospodyń wiejskich się toczy" - II Przegląd KGW z terenu Miasta i Gminy Końskie

2021-07-19

W sobotę 17 lipca odbył się pierwszy etap II Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Końskie. Organizatorami tego barwnego i rozśpiewanego wydarzenia pod nazwą „Tradycja kołem gospodyń wiejskich się toczy” był Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich,  a patronat nad imprezą objął burmistrz miasta Krzysztof Obratański.

Tematyką konkursu było staroloposkie wesele, obrzędy i zwyczaje jakie towarzyszyły temu wydarzeniu. Zadaniem poszczególnych kół było przygotowanie i prezentacja wianka panny młodej i druhny oraz bukietu panny młodej. Klimat, jaki stworzyły gospodynie na swoich stoiskach w parku, był niecodzienny. Cała masa kwiatów i wyrobów artystycznych zdobiła kramiki a wszystko utrzymane w duchu weselnym. Były młode pary, druhny, druhowie i bryczki z końmi a stoły, tak jak nakazywała tradycja, uginały się od przepysznych potraw, przekąsek, ciast i deserów. Całość cieszyła oczy i podniebienia zebranych gości. Same gospodynie ubrane były w barwne stroje, które łączyły tradycję z nutką nowoczesności.

W radosnej rywalizacji brało udział kilkanaście gminnych KGW: Przybyszowy, Cepterki z Modliszewic, Nieświń, Ale Babki z Wincentowa, Dziebałtów, Rogowianka z Rogowa, Pod Dębami Piła Szbelnia, Sworzyce, Gatniczanki z Gatnik.

Miniona impreza stanowi pierwszy etap konkursu. W sobotę 31 lipca odbędzie się druga część przeglądu, a finał zaplanowano na niedzielę 8 sierpnia.

Izabela Milcarz

 

udostępnij
do góry