Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Upowszechnianie wiedzy i promocja gospodarstw ekologicznych - relacja z wyjazdu studyjnego do Francji

Upowszechnianie wiedzy i promocja gospodarstw ekologicznych - relacja z wyjazdu studyjnego do Francji

2019-10-15

W dniach 16.09-20.09.2019 r. odbył się wyjazd studyjny pn. „Upowszechnianie wiedzy w zakresie rolnictwa ekologicznego i osiągnięć nauki w wybranych krajach UE” do Francji organizowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu w ramach operacji Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich pn. „Rolnictwo ekologiczne - upowszechnianie wiedzy i promocja gospodarowania metodami ekologicznym”.

Celem wyjazdu była promocja i upowszechnianie wiedzy w zakresie rolnictwa ekologicznego we Francji na przykładzie gospodarstw z okolic Lyonu. Program merytoryczny wyjazdu obejmował 6 wizyt w gospodarstwach o zróżnicowanych profilach produkcji, zwiedzanie targów Tech & Bio, na których prezentowane były techniki i zagadnienia dotyczące rolnictwa ekologicznego oraz spotkanie z przedstawicielami lokalnej izby rolniczej, a także spotkanie z Cluster Bio Auvergne - Rhone-Alpes - instytucji rolniczej zajmującej się rolnictwem ekologicznym.

Pierwszym punktem programu było gospodarstwo La Cottinette. Jest to gospodarstwo specjalizujące się w produkcji mięsa wołowego i oleju z orzechów włoskich z Grenoble oraz prowadzące restaurację, w której serwują produkty z własnego gospodarstwa. Orzechy z Grenoble objęto oznaczeniem AOC (chroniona nazwa pochodzenia). Symbol ten identyfikuje produkt, jego autentyczność i specyfikę terenu pochodzenia. Zapewnia on jakość produktu, odpowiednią technologię produkcji, zastrzeżoną recepturę producenta oraz gwarancję nazwy.

Kolejnym punktem wyjazdu było gospodarstwo rolne rodziny Aubanel. Rodzina od trzech pokoleń zajmuje się produkcją i destylowaniem lawendy. Gospodarstwo należy do stowarzyszenia, w skład którego wchodzi trzech producentów. W gospodarstwie produkowane są olejki eteryczne z dwóch odmian lawendy: na potrzeby perfumerii i firm produkujących środki czystości. Hodowane są także owce (około 100 szt.), króliki miniaturki i świnki morskie. Gospodarstwo prowadzi hotel dla osłów na zimę, w sezonie zimowym w hotelu jest około 100 osłów. Ważnym źródłem dochodu w gospodarstwie jest sklep, w którym sprzedaje się produkty wyprodukowane na bazie z lawendy, np. olejki czy mydła.

Kolejnym miejscem, jakie odwiedziliśmy było gospodarstwo rodziny Bompard Serge w miejscowości Roussas w Prowansji. Jest to rodzinne gospodarstwo pszczelarskie, które obecnie posiada 500 rodzin pszczelich i produkuje miody ekologiczne. W celu zróżnicowania asortymentu gospodarstwo produkuje także czarny nugat z Prowansji, biały nugat z lawendowym miodem, piernik, pasty do smarowania, słodycze i lody. Dodatkowym źródłem dochodu są domki do wynajęcia z miejscami noclegowymi.

Ciekawym doświadczeniem była wizyta w częściowo ekologicznym gospodarstwie rodzinnym Clos Fougeres zajmującym się produkcją ponad 25 gatunków owoców, warzyw i winorośli. Winnica o powierzchni 6 ha przeznaczona jest do produkcji wina ekologicznego. Produkty świeże i przetworzone sprzedawane są we własnym sklepie na terenie gospodarstwa. Dodatkowo właściciele czerpią dochód z innych źródeł pozarolniczych, miedzy innymi oferują animacje, kursy i warsztaty dla dzieci i dorosłych, organizują wiele wydarzeń przez cały rok. Posiadają także własne domki całoroczne i pokoje noclegowe.

Targi Tech & Bio po raz pierwszy odbyły się w 2007 roku. Służą jako narzędzie promocyjne do rozwijania praktyk zrównoważonego rolnictwa, zachęcają do konkretnych inicjatyw poprzez pokazy polowe, opinie rolników i przedsiębiorstw oraz wizyty w gospodarstwach. Koncepcją tych targów jest przekazanie technik i praktyk oraz wiedzy fachowej między rolnictwem ekologicznym a konwencjonalnym. Przedstawiciele izby rolniczej reprezentują lokalną sieć służącą wszystkim rolnikom, aby wspierać ich projekty. Poprzez doradztwo technologiczne i finansowe wspierają rolników i ich przemysł w celu osiągniecia przez nich zysku ekonomicznego, społecznego i środowiskowego.

W ostatnim dniu pobytu odwiedziliśmy gospodarstwo Ferme de Lucie Rencurel w sercu gór Vercors, w którym znajduje się ferma kóz alpejskich. Na bazie mleka koziego produkowane są produkty mleczne takie jak jogurty i białe sery. Hodowla kóz pozwala właścicielom oferować świeże mięso kozie przez cały rok.

Program wizyty był bardzo zróżnicowany, ale dzięki temu mieliśmy możliwość zobaczenia wielu ciekawych gospodarstw. Mogliśmy zapoznać się ze sposobem prowadzenia i przetwarzania produktów w gospodarstwie wyprodukowanych metodami ekologicznymi. Zapoznaliśmy się również  z technikami sprzedaży i marketingu w tych gospodarstwach. Poznaliśmy optymistycznie nastawionych do swoich przedsięwzięć ludzi, z którymi mogliśmy wymienić doświadczenia, a także nawiązać kontakty.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Kucharska

udostępnij
do góry