Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Uprawiajmy więcej bobowatych

Uprawiajmy więcej bobowatych

2022-02-14

rośliny bobowate

Wprowadzenie do płodozmianu roślin bobowatych przynosi wiele korzyści. Warto je poznać.

Sytuacja na rynkach roślin białkowych jest trudna. Obserwuje się wzrost notowań cen soi i poekstrakcyjnej śruty rzepakowej, czyli podstawowych produktów do wytworzenia pasz białkowych dla zwierząt. Ceny soi na rynkach dochodzą do 2 300 zł za tonę. Wzrost cen surowców prowadzi do wzrostu cen pasz białkowych, a w konsekwencji - zwiększenia kosztów żywienia zwierząt. Ponadto, na rynkach rolnych duże zakupy robią Chińczycy, którzy we własnym kraju rozwijają drobiarstwo, powodując tym samym duży popyt na pasze białkowe i zboża. Przewiduje się, że ceny soi w najbliższej przyszłości mogą być jeszcze wyższe.

Uprawa roślin bobowatych i wprowadzenie ich do płodozmianu może przynieść szereg korzyści. Rośliny bobowate dzięki symbiozie z bakteriami mogą pobierać azot z powietrza i dostarczać go roślinom. Wymagają one niewielkiego nawożenia azotem, np. odmiany łubinu nie potrzebują azotu mineralnego. Dzięki dobrze rozbudowanemu systemowi korzeniowemu, bobowate mogą wykorzystywać trudno dostępne związki fosforu i potasu. Resztki pożniwne roślin strączkowych są cennym źródłem substancji organicznej, azotu i innych makro- i mikroelementów.

Rośliny bobowate mogą być uprawiane jako plon główny, nawóz zielony oraz w międzyplonach, poplonach. Wieloletnie badania wskazują, że korzystnie wpływają one na plonowanie rośliny następczej. Bobowate mogą stanowić jeden z najlepszych przedplonów.

Z mieszanek strączkowo-zbożowych można przygotować kiszonkę GPS. Bobowate drobnonasienne (lucerna, koniczyna) mogą odgrywać większą role w żywieniu zwierząt. Można z nich wyprodukować suszone granulaty. Pasze produkowane z nasion roślin bobowatych to nie tylko źródło białka, ale również witamin, makro- i mikroelementów.

Powierzchnia uprawy roślin bobowatych grubonasiennych powinna rosnąć. Niewątpliwie decyzja Komisji Europejskiej o zakazie stosowania herbicydów podczas uprawy w programie zazielenienia wpłynęła negatywnie na rozwój produkcji i wzrost powierzchni upraw. Wolny początkowy rozwój tych roślin sprawia, że nie są one zdolne do konkurencji z chwastami. Rozwój chwastów, trudności w zbiorze kombajnem i wykorzystanie paszowe zmniejszyły powierzchnię upraw strączkowych w programie zazielenienia.

Korzystnym rozwiązaniem jest dopłata do nasion kwalifikowanych. Postęp hodowlany w produkcji nasion bobowatych jest duży, co wpływa na wzrost plonów i poprawę zdrowotności. Dopłaty do powierzchni uprawy na są pewno korzystne, zarówno dla produkcji roślinnej, zwierzęcej, jak i ochrony środowiska.

Rośliny bobowate będą odgrywać dużą role w Europejskim Zielonym Ładzie - nie tylko te z przeznaczeniem na paszę. Na przykład groch posiada cenne walory żywieniowe dla człowieka, a bobowate drobnonasienne zapewniają ochronę bioróżnorodności i są źródłem pokarmu dla pszczół.

Na polu doświadczalnym ŚODR Modliszewice prowadzone są doświadczenia, demonstracje, pokazy i kolekcje roślin, gdzie uprawiane są rośliny bobowate oraz mieszanki bobowato-zbożowe. Na podstawie doświadczeń Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO) tworzona jest Lista Zalecanych Odmian. Nasz Ośrodek uczestniczy także w programie białkowym COBORU Słupia Wielka.

Listę odmian bobowatych grubonasiennych zalecanych do uprawy w woj. świętokrzyskim na rok 2022 można znaleźć na stronie internetowej ŚODR pod adresem: www.sodr.pl/main/aktualnosci/idn:2263

Krzysztof Domagała

Źródło:

  • Program białkowy COBORU Słupia Wielka
  • Produkcja roślin bobowatych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i wykorzystanie białka paszowego w żywieniu zwierząt gospodarskich. Program wieloletni, IUNG-PIB Puławy
  • Rośliny bobowate - broszura ŚODR Modliszewice, Krzysztof Domagała
udostępnij
do góry