W dniu 1 stycznia 2018 roku weszła w życie ustawa z 20 lipca 2017 roku Prawo wodne (Dz.U. 2017 poz. 1566). Obejmuje ona problematykę ochrony wód, sam a Dział III Rozdział 4 tej ustawy obejmuje artykuły dotyczące ochrony wód przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.
Art. 102. punkt 1. stanowi, że produkcję rolną, w tym działy specjalne produkcji rolnej oraz działalność, w ramach której są przechowywane odchody zwierzęce lub stosowane nawozy, prowadzi się w sposób zapobiegający zanieczyszczaniu wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych i ograniczających takie zanieczyszczenie.
Art. 103. punkt 1. stanowi, że Minister właściwy do spraw rolnictwa w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki wodnej oraz po uzyskaniu opinii ministra właściwego do spraw rybołówstwa opracowuje zbiór zaleceń dobrej praktyki rolniczej do dobrowolnego stosowania. Zbiór zaleceń dobrej praktyki rolniczej obejmuje wskazówki dotyczące:
Ustawa Prawo wodne stanowi, że zastosowana w okresie roku dawka odchodów zwierzęcych wykorzystanych rolniczo nie może zawierać więcej niż 170 kg azotu w czystym składniku na 1 ha użytków rolnych.
Art. 104. punkt 1 stanowi, że w celu zmniejszenia zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobiegania dalszemu zanieczyszczeniu opracowuje się i wdraża na obszarze całego państwa Program działań ochronnych.
Dalej Ustawa stanowi o konieczności przestrzegania Programu działań przez podmioty prowadzące produkcję rolną i działalność.
W Programie działań uwzględniono okresy przejściowe mające na celu dostosowanie gospodarstw do obowiązujących wymogów.
Wg projektu Programu działań, prowadzący produkcję rolną oraz podmioty prowadzące działalność, o której mowa w art. 102 ust.1. ustawy Prawo wodne są zobowiązani do dostosowania powierzchni lub pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów podanych w Programie działań w terminie do:
Przed upływem terminów, o których mowa prowadzący produkcję rolną oraz podmioty prowadzące działalność rolniczą zapewniają przechowywanie płynnych nawozów naturalnych w szczelnych zbiornikach o pojemności umożliwiającej gromadzenie co najmniej 4-miesięcznej produkcji tego nawozu.
Zebrała i opracowała Anna Szustak
PZDR Końskie