Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Uwaga na kędzierzawość liści brzoskwini!

Uwaga na kędzierzawość liści brzoskwini!

2020-01-31

Ciepła zima panująca obecnie w naszym regionie i prognozowane ocieplenie w najbliższych dniach może przyśpieszyć termin wykonania zabiegu przeciw kędzierzawości liści brzoskwini.

Kędzierzawość liści brzoskwini powoduje grzyb Taphrina deformans. Choroba występuje każdego roku, lecz z różnym nasileniem. Objawy występowania tej choroby widoczne są dopiero na liściach. Liście brzoskwini i nektaryn ulegają deformacji, pofałdowaniu, przebarwieniom, następnie obumierają i opadają z drzewa. Nie prowadzenie zabiegów ochronnych przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini może doprowadzić nawet do zamierania drzew.

Kędzierzawość liści brzoskwini zwalcza się w dwóch terminach: jesiennym i zimowym (okresy dłuższych zimowych ociepleń i przedwiośnie).

fot. Ewa Żak

Na jesieni po opadnięciu liści należy przeprowadzić zabieg chemiczny środkami ochrony roślin zawierającymi miedź. Warto zaznaczyć, że wiele środków chemicznych zawierających miedź jest zalecanych w uprawach ekologicznych.

Najważniejszym terminem do skutecznego ograniczenia kędzierzawości jest przedwiośnie oraz okresy dłuższych zimowych ociepleń. Analizując prognozy pogody w najbliższych dniach może być konieczne wykonanie zabiegu chemicznego zabezpieczającego nasze brzoskwinie i nektaryny. Jeżeli zabieg wykonujemy w okresie bezlistnym, należy użyć roztworu substancji aktywnej, jaką jest miedź. Natomiast w okresie nabrzmiewania pąków należy zastosować roztwór substancji aktywnej, jaką jest dodyna. W przypadku stosowania dodyny woda użyta do zabiegu nie powinna być zbyt zima. Warunkiem zapewnienia skuteczności obydwu zabiegów jest pogoda tj. temperatura powyżej 6 stopni Celsjusza i wiatr poniżej 4m/s.

Piotr Lipiński

udostępnij
do góry