Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/W Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego dyskutowano na temat produkcji żywności wytwarzanej w gospodarstwach

W Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego dyskutowano na temat produkcji żywności wytwarzanej w gospodarstwach

2018-06-29

27 czerwca 2018 roku w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego w Warszawie odbyło się seminarium pt.: „Produkcja żywności w gospodarstwach rolniczych w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego (RHD)”, w którym wzięli udział doradcy z Ośrodków Doradztwa Rolniczego z całego kraju.

Uczestnicy wysłuchali wykładów dotyczących:

  1. „Bezpieczeństwa żywności produkowanej w gospodarstwach rolnych”
  2. „Prozdrowotnych właściwości żywności produkowanej w gospodarstwach rolnych”

których prelegentami byli prof. dr hab. Zbigniew Dolatowski oraz dr Beata Bartodziejska.

Kierownicy poszczególnych Zakładów IBPRS przedstawili zakres ich działalności, jak również ofertę współpracy jaką może zaoferować Instytut.

Rozmawiano o produkcji żywności przez małych przetwórców i bezpieczeństwie żywności, które jest nieodzownym elementem wytwarzania żywności.

Podkreślono kwestię żywności wyprodukowanej w gospodarstwie i jej sprzedaży, która w Polsce kreuje się na poziomie 2% -  i jest bardzo niska na tle innych krajów Unii Europejskiej - w których 20% zbywanej żywności jest produkowana lokalnie. Dzięki takiej formie sprzedaży rolnik - producent może poznać potrzeby i oczekiwania klienta, szybko zareagować na zmianę jego upodobań, a przede wszystkim poprawić dochody gospodarstwa. Konsumenci mogą kupić  świeży towar pochodzący od znanych i sprawdzonych producentów, jak również uzyskać informację na temat produktów i sposobie ich pozyskiwania. Zastanawiano się w jaki sposób pomóc rolnikom, którzy mają możliwość wytwarzać żywność jak również podnieść iść świadomość by żywność była bezpieczna czyli wolna od zagrożeń fizycznych, biologicznych, chemicznych.

Monika Szmit

udostępnij
do góry