Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/W Modliszewicach dyskutowano o bioasekuracji i skutecznej walce z ASF

W Modliszewicach dyskutowano o bioasekuracji i skutecznej walce z ASF

2018-04-10

8 kwietnia 2018 r. w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach odbyło się szkolenie w zakresie ochrony stad przed afrykańskim pomorem świń (ASF). Organizatorami szkolenia wspólnie z naszym Ośrodkiem byli: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, NSZZ RI "Solidarność", Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Szkolenie skierowane było głównie do hodowców i producentów trzody chlewnej i miało na celu wyjaśnić wiele kluczowych spraw i niejasności odnośnie nowych obowiązujących zasad w związku z wdrażaniem skutecznej bioasekuracji, i przybliżyć hodowcom zasadność zaplanowanych kontroli weterynaryjnych w gospodarstwach trzodziarskich. Spotkanie rozpoczęło się od powitania uczestników przez organizatorów spotkania Jerzego Pośpiecha - dyrektora Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Jacka Tosia z Krajowego z Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Bogdana Konopkę - Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, oraz Jana Zawiszę z NSZZ RI "Solidarność" i Andrzeja Bętkowskiego - wicewojewodę świętokrzyskiego.

Następnie Bogdan Konopka rozpoczął swój wykład od omówienia zebranym na sali uczestnikom czym jest afrykański pomór świń, skąd się wziął, jakie objawy wywołuje u świń, oraz jakimi metodami można z nim walczyć. Wykład stawał się z każdą minutą coraz ciekawszy dla hodowców, gdyż dotykał bezpośrednio ich trudnej sytuacji i problemów, z którymi przyjdzie się im wkrótce zmierzyć. Podczas wykładu poruszono wiele ciekawych spraw odnośnie skutecznego zabezpieczenia gospodarstw przed dostępem wirusa z zewnątrz, odpowiedniego przechowywania pasz dla świń. Poruszono problem niewystarczającego odstrzału dzików, podziału kraju na strefy wolne i zagrożone ASF oraz problem transportu zwierząt pomiędzy tymi strefami. Problemów i zagrożeń jakie niesie ze sobą zakup nieoznakowanych świń z niewiadomego pochodzenia. Poruszono też problem budowy płotu na wschodniej granicy kraju z Ukrainą i Białorusią.

Po części dydaktycznej rozgorzała długa i ciekawa dyskusja. Ze strony hodowców padały ciekawe i niekiedy trudne pytania, głównie  o potrzebie nowych skutecznych rozwiązań oraz potrzeby szybkiego działania w sprawie rozwiązania problemu ASF w kraju. Organizatorzy szkolenia w miarę ich możliwości udzielali na bieżąco odpowiedzi. Obie strony pokazały, że zależy im na dalszej współpracy i skutecznej walce z Afrykańskim Pomorem Świń. Powstał nawet pomysł, aby rolnik w ramach porozumienia z kołami łowieckimi mógł sam strzelać do dzików na terenie swojej działki, taki pomysł choć ciekawy i spodobał się hodowcom musiał by jednak wymusić zmiany w prawie odnośnie kół łowieckich, a także w sprawie posiadania broni.

Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników. Frekwencja dopisała - przybyło ponad 150 gości z województwa Świętokrzyskiego. Oprócz hodowców trzody na sali konferencyjnej Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego byli obecni przedstawiciele izb rolniczych, a także powiatowi lekarze weterynarii - a więc wszyscy, których problem szkolenia obecnie dotyczy.

Szkolenie okazało się udane, a uczestnicy wrócili do domów bogatsi o nową wiedzę w zakresie problematyki ASF.

Rafał Sieroń

udostępnij
do góry