Strona główna/Aktualności/[WIDEO, GALERIA] „Wybrane problemy integrowanej ochrony roślin uprawnych na terenie woj. świętokrzyskiego” - relacja ze szkolenia

[WIDEO, GALERIA] „Wybrane problemy integrowanej ochrony roślin uprawnych na terenie woj. świętokrzyskiego” - relacja ze szkolenia

2020-06-30

Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin to jeden z najpowszechniejszych sposobów zwalczania organizmów szkodliwych roślin i ochrony plonów, jednak często stosowane są one nadmierne i w sposób nie zawsze uzasadniony, co niesie ze sobą liczne niebezpieczeństwa, takie jak:

  • presja na środowisko naturalne i ograniczanie bioróżnorodności,
  • pojawianie się szkodników odpornych na działanie tych środków,
  • a także obecność pozostałości środków ochrony roślin w płodach rolnych w ilościach zagrażających zdrowiu konsumentów.

Potrzeba rozwiązania tych problemów, mając jednocześnie na uwadze zapewnienie ochrony upraw i zachowanie opłacalności ekonomicznej produkcji, doprowadziły do opracowania podstaw integrowanej ochrony roślin, czyli systemu w którym do ochrony upraw przed szkodnikami wykorzystuje się w szczególności metody niechemiczne minimalizujące zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Integrowana ochrona roślin polega na stosowaniu wiedzy o organizmach szkodliwych roślin (o ich biologii i szkodliwości) w celu określenia optymalnych terminów dla podejmowania działań je zwalczających, a także wykorzystuje naturalne występowanie organizmów pożytecznych, w tym drapieżców i pasożytów organizmów szkodliwych dla roślin.

Właśnie tej tematyce poświecono szkolenie pt. "Wybrane problemy integrowanej ochrony roślin uprawnych na terenie województwa świętokrzyskiego", które odbyło się w poniedziałek 29 czerwca w siedzibie Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, i które skierowane było dla rolników i doradców rolnych z województwa świętokrzyskiego.

Wśród szczegółowej tematyki szkolenia pojawiły się takie zagadnienia jak:

  • nowe zagrożenia ze strony agrofagów dla Polski i Unii Europejskiej,
  • gospodarka wodna gleb - zrównoważone nawożenie i nawadnianie,
  • ważne gospodarczo gatunki szkodników zbóż i rzepaku - ocena stopnia porażenia, progi ekonomicznej szkodliwości, monitorowanie, możliwości ich zapobiegania i zwalczania,
  • rozpoznawanie objawów chorób, uszkodzeń powodowanych przez szkodniki oraz chwastów w uprawach zbóż i rzepaku.


Wykłady prowadzone były przez naukowców Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego, w tym Zakładu Mykologii, Centrum Badań Organizmów Kwarantannowych, Inwazyjnych i Genetycznie Zmodyfikowanych, Terenowej Stacja Doświadczalnej w Rzeszowie oraz Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczy w Poznaniu.

Podsumowaniem części wykładowej była wizyta na polu doświadczalnym ŚODR Modliszewice, podczas której skonfrontowano przedstawioną wiedzę teoretyczne z praktyką rolniczą na konkretnych uprawach, na których starano się również zaprezentować sposoby rozpoznawania poszczególnych szkodników i chorób roślin. 

Dni pola ŚODR Modliszewice

Warto dodać, że szkolenie odbyło się w dwóch formach: zarówno stacjonarnej, jak również online, co oznacza, że każdy kto posiadał komputerem z dostępem do internetu, po wcześniejszej rejestracji, mógł w nim uczestniczyć bez wychodzenia z domu. Szkolenie było również inauguracją Wirtualnych Dni Pola, które stanowią interaktywną formę dającą możliwość zobaczenia pola doświadczalnego naszego Ośrodka w Modliszewicach. Poprzez stronę internetową www.sodr.pl/pole możliwe jest zapoznanie się z charakterystykami badanych i uprawianych tam odmian roślin, a także obejrzenia ich w postaci zdjęć i materiałów filmowych, na których nasi specjaliści ds. produkcji roślinnej opowiadają o stosowanych zabiegach, technologii i prowadzonych doświadczeniach.

Piotr Witczak
Kierownik Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa

O problemach integrowanej ochrony roślin w Modliszewicach [fot. M. Wiaderny]

 

Rozpoznawanie objawów chorób i szkodników na polu doświadczalnym [fot. E. Musiał, M. Wiaderny]

udostępnij
do góry