Niebawem można będzie ubiegać się o przyznanie pomocy na Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu. Termin naboru: 23 października 2024 r. — 20 listopada 2024 r.
O pomoc będzie mógł ubiegać się rolnik (osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, wspólnicy spółki cywilnej prowadzący działalność rolniczą w ramach spółki cywilnej) lub grupa rolników.
Grupę może stworzyć co najmniej trzech rolników będących osobami fizycznymi, którzy ubiegają się wspólnie o pomoc w celu zrealizowania inwestycji zbiorowej na rzecz ich gospodarstw, jeżeli zawarły między sobą na piśmie umowę grupy rolników. Zawarta przez nich umowa nie może dotyczyć okresu krótszego niż 7 lat od złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
Pomoc będzie przyznawana, jeżeli rolnik spełnia m.in. następujące warunki:
Jeżeli o pomoc ubiega się grupa rolników, to wówczas każdy z członków grupy rolników musi spełniać warunki podmiotowe określone dla rolnika.
Katalog inwestycji, na które można otrzymać wsparcie, określa załącznik nr 1 do wytycznych szczegółowych, choć ma charakter zamknięty, jest szeroki i obejmuje inwestycje, które dotyczą m.in.:
Należy zaznaczyć, że w przypadku grupy rolników wsparcie może być przyznane wyłącznie na zakup maszyn lub urządzeń rolniczych wykorzystywanych do produkcji rolniczej oraz na inwestycje niematerialne, np. nabycie licencji.
Zarówno rolnicy indywidualni, jak i grupy rolników, muszą pamiętać, że dofinansowanie na maszyny rolnicze może być przyznane tylko, jeśli dany zakup jest uzasadniony. Oznacza to, że zakup sprzętu musi być racjonalny, biorąc pod uwagę wielkość i rodzaj prowadzonej produkcji oraz czy parametry maszyn są adekwatne do skali działalności gospodarstw i ich możliwości.
Maksymalna wysokość pomocy, jaką może otrzymać indywidualny rolnik w całym okresie realizacji PS WPR na lata 2023-2027 wynosi 200 tys. zł. Przyznaje się ją w dwóch formach. W przypadku budowy nowych zbiorników lub płyt do przechowywania nawozów naturalnych jest to ryczałt określany według kosztów jednostkowych. Natomiast przy pozostałych inwestycjach wsparcie ma charakter refundacji części kosztów kwalifikowanych. Poziom dofinasowania w obu przypadkach wynosi do 65 proc. Z tym że dla inwestycji dotyczących budowy nowych zbiorników lub płyt do przechowywania nawozów naturalnych stanowi on sumę iloczynów kosztów jednostkowych oraz pojemności zbiornika do przechowywania nawozów lub powierzchni płyty. W przypadku pozostałych przedsięwzięć jest to suma kosztów kwalifikowanych. Natomiast grupa rolników może otrzymać refundację w wysokości do 80 proc. kosztów kwalifikowanych.
O kolejności przysługiwania pomocy decyduje suma uzyskanych punktów przyznawanych na podstawie następujących kryteriów wyboru operacji:
Punkty są przyznawane, jeżeli zakres operacji jest bezpośrednio związany z prowadzeniem chowu lub hodowli zwierząt gospodarskich utrzymywanych w tym gospodarstwie.
Punkty są przyznawane, jeżeli zakres operacji jest bezpośrednio związany z prowadzeniem produkcji ogrodniczej w tym gospodarstwie.
W przypadku operacji realizowanej przez grupę rolników punkty przyznaje się w wysokości średniej arytmetycznej z liczby punktów przysługujących indywidualnie tym osobom.
Jeżeli operacja obejmuje inwestycję, która dotyczy rozwiązań cyfrowych do wspomagania planowania nawożenia, precyzyjnej ochrony roślin, innych prac polowych lub zarządzania zasobami gospodarstwa — przyznaje się 2 punkty;
Jeżeli operacja jest realizowana przez grupę rolników — przyznaje się 6 punktów;
Jeżeli operacja obejmuje inwestycję, która przyczyni się do poprawy efektywności wykorzystania nawozów mineralnych, organicznych, naturalnych lub produktów pofermentacyjnych — przyznaje się 4 punkty;
Jeżeli operacja obejmuje inwestycję dotyczącą zakupu maszyn lub urządzeń do:
W przypadku gdy operacja dotyczy zarówno inwestycji, o której mowa w pkt. 1 oraz w pkt. 2, punkty przyznaje się, biorąc pod uwagę tylko tę inwestycję wchodzącą w skład tej operacji, która otrzymała największą liczbę punktów.
Kryterium VI. Poprawa gospodarowania wodą
Jeżeli operacja obejmuje inwestycję mającą na celu poprawę efektywności retencjonowania lub wykorzystania wody — przyznaje się 4 punkty;
Jeżeli operacja obejmuje inwestycję mającą na celu zwiększenie sekwestracji węgla lub bioróżnorodności gleby poprzez właściwe użytkowanie gruntami — przyznaje się 6 punktów;
Jeżeli operacja jest realizowana w gospodarstwie, w skład którego wchodzą użytki rolne położone na obszarze Natura 2000 — przyznaje się 1 punkt.
W przypadku operacji realizowanej przez grupę rolników, każdy z rolników należący do tej grupy, powinien spełniać ww. kryterium — tylko w takim przypadku będzie mógł zostać przyznany punkt za to kryterium.
Pomoc może być przyznana na operacje, które uzyskały co najmniej 6 punktów.
Wnioski o przyznanie pomocy będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE).
Anna Janus
Źródło: