Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/XII edycja ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2019 roku została rozstrzygnięta

XII edycja ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2019 roku została rozstrzygnięta

2019-10-21

Celem konkursu na „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne” jest promocja rolnictwa ekologicznego, produktów ekologicznych, zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich oraz zdrowego stylu życia. Konkurs przyczynia się również do upowszechnienia produktów, wyników, metod i technik produkcyjnych oraz organizacji najlepszych gospodarstw ekologicznych w regionie.

W ramach wojewódzkiego etapu konkursu zostały wyłonione najlepsze gospodarstwa ekologiczne w województwie świętokrzyskim w dwóch kategoriach: „ekologiczne gospodarstwo towarowe” i „ekologia - środowisko”. Wręczenie nagród odbyło się podczas Dożynek Wojewódzkich w Opatowie 8 września 2019 roku.

W etapie wojewódzkim konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2019 r. laureatami w swoich kategoriach zostali:

W kategorii „ekologia - środowisko” Agata Machocka z Cisowa, gm. Daleszyce

W kategorii „ekologiczne gospodarstwo towarowe” Gabriela i Krzysztof Królowie z Brześcia, gm. Bliżyn

Zwycięzcy etapu wojewódzkiego (od lewej) Gabriela i Krzysztof Królowie oraz Agata Machocka

Do etapu ogólnopolskiego zostały zgłoszone oba gospodarstwa.

Bardzo miło jest nam poinformować, iż gospodarstwo Państwa Gabrieli i Krzysztofa Królów zdobyło wyróżnienie w etapie ogólnopolskim XII edycji Konkursu na „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” 2019 w kategorii „ekologiczne gospodarstwo towarowe”.

Gabriela i Krzysztof Królowie odbierają wyróżnienie w ogólnopolskim etapie konkursu na „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” podczas Targów Natura Food 2019 w Łodzi

Państwo Gabriela i Krzysztof Królowie prowadzą gospodarstwo od 1981 r. Na początku wspólnie z rodzicami Pana Krzysztofa, a od 1985 r. już samodzielnie. Pani Gabriela jest absolwentką ogrodnictwa SGGW w Warszawie, Pan Krzysztof to absolwent szkoły policealnej w Skierniewicach na kierunku rolnictwo. Całkowita powierzchnia gospodarstwa zajmuje łącznie 11,93 ha, w tym użytki rolne 10,13 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w uprawie borówki wysokiej, jest certyfikowane od 2004 r. przez jednostkę certyfikującą PNG Cisów Sp. z o.o.. Równocześnie państwo Królowie ubiegali się o certyfikat Global G.A.P., oboje bardzo aktywnie działają w stowarzyszeniu plantatorów borówki wysokiej. Od wielu lat współpracują z ŚODR w Modliszewicach oraz z Inkubatorem Przetwórczym w Dwikozach.

Państwo Królowie są laureatami licznych konkursów na szczeblu wojewódzkim jak i krajowym m.in.:

  • Finaliści XXV ogólnopolskiego konkursu Rolnik-Farmer Roku 2019;
  • Wyróżnienie w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” 2018 r. za produkt „Dżem z borówki niskosłodzony od Królów";
  • I miejsce w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” 2016 r. za produkt „Ocet śliwkowy”;
  • I miejsce w powiecie skarżyskim w konkursie na „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” 2013 r.,;
  • I miejsce w woj. świętokrzyskim w konkursie na „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” 2009 i 2019 r..

A od dzisiaj do listy ich nagród i osiągnięć możemy dołączyć wyróżnienie w XII edycji Konkursu na „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne”. w kategorii „ekologiczne gospodarstwo towarowe”.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a jednocześnie za promocję rolnictwa ekologicznego w naszym województwie. Instytucjom, które ufundowały nagrody dla laureatów etapu wojewódzkiego konkursu na „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” składamy serdeczne podziękowanie za tak ogromne wsparcie.

Anna Pilarska

udostępnij
do góry