Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/XIX Jabłkobranie - Europejskie Święto Jabłka w Obrazowie

XIX Jabłkobranie - Europejskie Święto Jabłka w Obrazowie

2018-09-12

8 i 9 września 2018 roku w Obrazowie odbyło się Europejskie Święto Jabłka czyli XIX Jabłkobranie, przygotowane przez Gminę Obrazów pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody Świętokrzyskiego i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. To ważne w sektorze ogrodnictwa wydarzenie ciągle mocno promuje sandomierski region sadowniczy o bogatej tradycji.

W części obrzędowej święta, zgodnie z wieloletnią tradycją, Koło Gospodyń Wiejskich z Kleczanowa oraz Kapela Wosiów „ośpiewały” wieniec dożynkowy w kształcie jabłka. Nie zabrakło też hymnu Święta Jabłkobrania i przepięknego poloneza, wykonanych przez uczniów Zespołu Szkół w Obrazowie. Starostowie tegorocznego Jabłkobrania - Elżbieta Satławska z Lenarczyc i Zdzisław Lasek z Głazowa, przekazali na ręce Wójta Gminy Obrazów Krzysztofa Tworka symboliczny bochen chleba. Dożynki zawsze są dobrą okazją do podziękowań i słów uznania za ciężką całoroczną pracę sadowników, które wygłaszali licznie przybyli na Święto Jabłka goście.

Na placu targowym, na którym odbywała się impreza, można było zobaczyć stoiska przygotowane przez gminy powiatu sandomierskiego i innych powiatów województwa świętokrzyskiego, stowarzyszenia oraz szeroką ofertę firm obsługujących sektor ogrodniczy. Ogrodnicy korzystali z wielu fachowych porad, a zgromadzeni mieszkańcy i goście mogli jak co roku obejrzeć ekspozycje płodów ogrodniczych, spróbować owoców i potraw regionalnych. Od odwiedzających nasze stoisko, które przygotował Dział Ogrodniczy sandomierskiego oddziału ŚODR, usłyszeliśmy mnóstwo słów uznania dla naszej pracy doradczej oraz wystroju stoiska.

Elżbieta Krempa

udostępnij
do góry