Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/XVIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie we Włoszczowie

XVIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie we Włoszczowie

2018-09-07

W niedzielę, 2 września br., we Włoszczowie odbyły się XVIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. Organizatorami wojewódzkiego Święta Plonów byli: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Świętokrzyska Izba Rolnicza, Starostwo Powiatowe we Włoszczowie oraz Urząd Gminy Włoszczowa.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od przemarszu zaproszonych gości zgromadzonych przed Urzędem Gminy Włoszczowa, do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie została odprawiona msza święta w intencji rolników. Po mszy barwny korowód z Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP Krasocin i Grupą Taneczną Aplauz na czele, żniwiarzami i przodownicami, starostami dożynek, gospodarzami, zaproszonymi gośćmi, delegacjami powiatów z wieńcami oraz mieszkańcami powiatu włoszczowskiego przemaszerował ulicami miasta na stadion sportowy OSiR, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Na stadionie zgromadzonych powitali starosta włoszczowski Jerzy Suliga i burmistrz gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubek. Następnie głos zabrał główny organizator uroczystości - marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, po czym rozpoczął się tradycyjny obrzęd dożynkowy. Delegacje z trzynastu powiatów wchodzących w skład województwa świętokrzyskiego, ośpiewały, a następnie obtańczyły swoje wieńce. Bochen chleba upieczony z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów przekazali marszałkowi Anna Chabior z Sudołu (powiat jędrzejowski) - starościna dożynek oraz starosta dożynek - Tomasz Ślęzak z Ewiny (powiat włoszczowski). Następnie zgromadzoną na stadionie publiczność chlebem częstowały dziewczynki z zespołu „Stokrotki” z Czarncy.

Po tradycyjnym obrzędzie głos zabrała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Czesław Siekierski. Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie wojewódzkich konkursów rolniczych:

 • „Piękna i Bezpieczna Zagroda Przyjazna Środowisku”,
 • Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne:
  w kategorii „Ekologia i Środowisko” I miejsce zajęło gospodarstwo Bożeny i Marka Bombów z Łachowa, gm. Włoszczowa,
  w kategorii „Gospodarstwo Towarowe” I miejsce zajęło gospodarstwo Olgi i Łukasz Gębków z Borii, gm. Ćmielów.
 • „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”. Jury nagrodziło wieńce z powiatów:
  I miejsce - ostrowieckiego,
  II miejsce - kieleckiego,
  III miejscesandomierskiego.

Po godzinie 16.00 rozpoczęło się widowisko zatytułowane „Roztańczony korowód”. W tej części uroczystości wystąpiła m.in. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin z Grupą Taneczną „Aplauz”, Zespół Pieśni i Tańca z Kielc oraz panie z KGW Występy.

Gwiazdą tegorocznych dożynek wojewódzkich była SHAZZA, która porwała do tańca zgromadzoną przed sceną publiczność. Święto Plonów zakończyła zabawa taneczna z zespołem CAMEL.

Dodatkową atrakcją dla uczestników dożynek były stoiska promocyjne samorządów, firm i instytucji działających na rzecz rolnictwa, twórców ludowych i szeregu innych podmiotów.

Tekst: Katarzyna Dominik
Fotorelacja: Elżbieta Musiał

udostępnij
do góry