Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/XXIV Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH

XXIV Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH

2018-03-20

16-17 marca 2018 r. - Kielce - od rana blisko 800 wystawców i tysiące rolników brało udział w XXIV Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej AGROTECH. Nawet zimowa aura, która zagościła w Świętokrzyskiem nie zahamowała potoku zwiedzających, których wg organizatorów było ponad 70 tysięcy.

Tradycyjnie w targach Agrotech uczestniczyli wielcy liderzy światowego rynku rolniczego z 24 krajów, m.in. New Holland, John Deere, Case IH, Class, Same Deutz-Fahr, Kuhn i Zetor. Byli również nasi rodzimi producenci jak Ursus, Bury czy Krukowiak. Agrotech 2018 to jednak nie tylko maszyny i urządzenia. Oferty przedstawiały również firmy nasienne, producenci środków ochrony roślin, pasz i dodatków paszowych. 

Uroczyste otwarcie

Gospodarz imprezy, prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń, wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki, poseł Michał Cieślak i wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek uroczyście otworzyli tegoroczny AGROTECH. Duże zainteresowanie zebranych wzbudziło wystąpienie wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Ryszarda Zarudzkiego, który podkreślił, że aktualnie trwają intensywne prace nad opracowaniem strategii rozwoju rolnictwa w kraju na najbliższe 2 lata, co ogłoszone zostanie niebawem. Ponadto minister Krzysztof Jurgiel jest zaangażowany w prace nad konkluzjami wspólnej polityki rolnej po 2020 roku. Wiceminister Zarudzki spotkał się także podczas targów z rolnikami. Mówił o staraniach władz w promowanie rodzimego rolnictwa poza granicami kraju. Zachęcał także do aktywnego uczestniczenia w targach, chociażby poprzez korzystanie z porad dot. wypełniania wniosków czy opracowania biznesplanów. Rolnicy - uczestnicy spotkania pytali o kwestie finansowe (dopłaty do materiału siewnego, renty strukturalne czy wsparcie wobec embarga rosyjskiego) oraz poruszali problemy bioasekuracji oraz ekologii.

Jak to w zwyczaju bywa, przyznano szereg nagród medali i wyróżnień. Wśród najważniejszych znalazły się Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela - został przyznany firmie SWIMER Łukasz Otremba z Torunia za 10-letnie doświadczenie i wysoką jakość produkowanych dla rolnictwa wyrobów z tworzyw sztucznych - zbiorników do magazynowania substancji płynnych oraz Złote Medale TARGÓW KIELCE. Pełną listę nagrodzonych znaleźć można na stronie Targów Agrotech. 

 

Doradztwo na AGROTECHU

Na targach obecni byli także nasi specjaliści i doradcy. W 2018 roku zorganizowano jedno wspólne stoisko doradcze, gdzie ofertę prezentowali: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie wraz ze swoimi Oddziałami, instytuty rolnicze i ośrodki doradztwa rolniczego, w tym Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Rolnicy zwiedzający targi byli zadowoleni z wystawy. Podkreślali ogrom ekspozycji, a ci którzy planują zakup sprzętu usatysfakcjonowani byli z otrzymanych informacji, które z pewnością pomogą im podjąć ważne, strategiczne dla gospodarstw decyzje. Także w opinii piszącego te słowa była to udana impreza, która z roku na rok rozrasta się. To cieszy, ale jednocześnie zobowiązuje organizatorów chociażby do pozyskania nowych powierzchni wystawowych.

LAS-EXPO 2018

Znaleźć tu można było wszystko co dotyczyło przemysłu drzewnego i gospodarce leśnej. Równolegle z Agrotechem obyły się bowiem XVIII Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. To ważne wydarzenie zgromadziło szereg największych firm z sektora gospodarki leśnej. Ponad 50 wystawców z Polski, Litwy i Słowenii, prezentowało szeroki zakres branżowy: urządzenia oraz maszyny do pozyskiwania, transportu i obróbki drewna, narzędzia, środki ochrony lasu przed szkodnikami, ochronę przeciwpożarową lasów, szkółkarstwo, nasiennictwo, hodowlę i użytkowanie lasu. Nie zabrakło zagadnień gospodarki łowieckiej. Ekspozycja prezentowana była zarówno w halach, jak i na terenie otwartym, gdzie odbywały się pokazy maszyn i urządzeń.

Jan Bubień
Michał Kowalczyk

 

Zdjęcia: Elżbieta Musiał, Rafał Sieroń, Michał Wiaderny

udostępnij
do góry