Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Zabiegi po zbiorach i w czasie opadania liści w sadach

Zabiegi po zbiorach i w czasie opadania liści w sadach

2020-10-15

W sadach jabłoniowych po zbiorach owoców mamy jeszcze wiele prac do wykonania. Na kwaterach, w których wystąpiły niedobory składników pokarmowych należy wykonać analizę gleby, aby jeszcze przed okresem zimowym wykonać nawożenie nawozami mineralnymi (P, K, Mg).

Na glebach o niskim pH możemy wykonać wapnowanie, aby podwyższyć odczyn gleby. Jesienią stosujemy dokarmianie dolistnie jabłoni cynkiem i borem. Zabieg ten ma na celu wzmocnienie mrozoodporności pąków kwiatowych na okres zimowego spoczynku drzew. Ważnym zabiegiem pod względem ochrony przed parchem jabłoni w przyszłym sezonie jest oprysk drzew (liści) przy użyciu mocznika. Zabieg ten wykonujemy po pierwszych przymrozkach (druga połowa października / początek listopada). Ilość wody zależy od wielkości drzew, zalecane jest od 800 do 1000 l/ha. Stężenie mocznika wynosi od 4 do 5% na hektar. Zabieg ma na celu przyśpieszenie rozkładu liści, na których zimują zarodniki parcha, wysiewające się podczas wiosennych infekcji. Również jesienią i zimą w sadach jabłoniowych występuje duża presja ze strony gryzoni i zwierzyny łownej. Do zapobiegania szkodom jest wiele środków dopuszczonych do zastosowania na terenie naszego kraju (mydełka, farby, pasty, granulaty).

W sadach gruszowych po zbiorach owoców mamy do wykonania podobne prace, jak w sadzie jabłoniowym. Do tych prac należą: analiza gleby, w razie potrzeby wapnowanie lub nawożenie mineralne. Również na plantacjach gruszy możemy zastosować dokarmianie dolistne cynkiem i borem. Bardzo ważnym zabiegiem ochrony jest pozbiorczy oprysk przeciw zarazie ogniowej preparatami miedziowymi.

W sadach, w których uprawiane są wiśnie, prace jesienne również polegają na wapnowaniu (jeśli jest to konieczne) lub nawożeniu mineralnym. Na kwaterach wiśniowych w czasie opadania liści ważnym zabiegiem ochrony jest oprysk przeciwko rakowi bakteryjnemu. Zabieg ten należy jeśli to możliwie wykonać dwukrotnie - na początku i pod koniec opadania liści, preparatami zawierającymi miedź. Bardzo podobnie postępujemy w sadach czereśniowych.

W kwaterach z drzewami brzoskwiń i moreli prace jesienne związane są z wapnowaniem, nawożeniem drzew, oczywiście jeśli jest to potrzebne lub konieczne. Do zabiegów ochrony należą zabiegi przeciw rakowi bakteryjnemu, leukostomozie drzew pestkowych, a brzoskwinie również przeciw kędzierzawości liści brzoskwini. Do zwalczania należy użyć środków miedziowych.

Grzegorz Jurkowski

udostępnij
do góry