Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Zabiegi po zbiorach wiśni

Zabiegi po zbiorach wiśni

2020-08-05

Znajdujemy się w okresie zbiorów wiśni. Na niektórych plantacjach owoce dojrzewają, na innych są zbierane, jak również u niektórych sadowników owoce zostały już zebrane.

W celu utrzymania drzew wiśni w dobrej kondycji i właściwego ich przygotowania do spoczynku i zachowania dobrej kondycji w roku następnym wykonujemy zabiegi po zbiorcze. Do zabiegów takich należą:

  • ochrona przed chorobami: Drobna plamistość drzew pestkowych, Srebrzystość liści, Brunatna zgnilizna, Rak bakteryjny drzew pestkowych,
  • ochrona przed szkodnikami: przędziorki i śluzowce,
  • nawożenie dolistne roślin,
  • cięcie drzew, usuwanie drzew chorych,
  • wykonanie analizy gleby.

Ochrona przed chorobami ma na celu utrzymanie jeszcze w tym sezonie liści drzew i całych drzew w dobrej kondycji. Zbyt wczesne opadnięcie liści powoduje słabe i niewłaściwe przygotowanie roślin do spoczynku zimowego. Do ochrony drzew możemy użyć preparatów zawierających kaptan, triazole, dodynę, miedź. W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się srebrzystości liści oraz raka bakteryjnego drzewa zainfekowane w dużym stopniu należy bezzwłocznie usuwać z plantacji. Natomiast, gdy usuwamy chore konary i gałęzie z drzew należy miejsce cięcia zabezpieczyć farbą emulsyjną z dodatkiem 1-2% fungicydu miedziowego. Należy pamiętać, aby po zakończonej pracy narzędzia użyte do usuwania chorych części dokładnie zdezynfekować przy użyciu denaturatu. Po dezynfekcji możemy przystąpić do wykonania cięcia letniego zdrowych drzew.

Nawożenie dolistne po zbiorze owoców ma na celu:

  • zachowanie drzew w dobrej kondycji do czasu wejścia w okres zimowego spoczynku,
  • lepsze wykształcenie pąków kwiatowych i w większej ilości, co w konsekwencji prowadzi do lepszego zapylenia i wyższego plonu w roku przyszłym.

Zabiegi nawożenia dolistnego możemy łączyć z preparatami fungicydowymi. Mówiąc o nawożeniu dolistnym mamy na myśli 2-3 zabiegi z użyciem mocznika, siarczanu magnezu oraz mikroskładniki, takie jak cynk i bor.

Okres po zbiorze owoców to dobry czas na wykonanie analizy gleby. Wtedy mamy więcej czasu na uzupełnienie braków składników mineralnych, poprawienia odczynu gleby. Analiza gleby pozwoli nam na właściwe użycie nawozów w potrzebnej dawce, aby uniknąć przenawożenia i obniżyć koszty produkcji.

Letnie cięcie wiśni ma na celu utrzymanie drzew we właściwym pokroju, doświetlenie głębszych części, utrzymanie przejazdów w międzyrzędach. Poprzez cięcie stymulujemy rośliny do większego wytwarzania pędów owoconośnych. Wszystkie podane zabiegi pozytywnie odwdzięczą się w następnym sezonie wyższym plonem.

Grzegorz Jurkowski

udostępnij
do góry