Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/„Zagraniczne dobre praktyki w zakresie łączenia rolnictwa i działalności opiekuńczej” - relacja z wyjazdu studyjnego do Norwegii

„Zagraniczne dobre praktyki w zakresie łączenia rolnictwa i działalności opiekuńczej” - relacja z wyjazdu studyjnego do Norwegii

2022-06-15

W dniach 05-10 czerwca 2022 roku odbył się, realizowany w ramach projektu „Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju wiejskich wobec wyzwań demograficznych (GROWID)”, wyjazd studyjny do Norwegii. Inicjatywa finansowana jest przez Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG. Uczestnikami wyjazdu były osoby biorące udział w procesie tworzenia gospodarstw opiekuńczych w Polsce, w tym specjaliści i doradcy zatrudnieni w wojewódzkich ośrodkach doradztwa rolniczego zajmujących się tematyką rozwoju rolnictwa społecznego. Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach reprezentowały dwie osoby - dyrektor ŚODR Jerzy Pośpiech oraz specjalistka ds. rozwój obszarów wiejskich Izabela Milcarz.

Wizyty studyjne obejmowały gospodarstwa, które zdywersyfikowały swoją działalność w kierunku tzw. zielonej opieki. Najważniejszym celem spotkań było zapoznanie uczestników wyjazdu z systemem prawno - instytucjonalnym oraz założeniami organizacyjnymi i dobrymi praktykami w zakresie funkcjonowania norweskich gospodarstwa opiekuńczych.

Program wyjazdu był zróżnicowany. Mieliśmy okazję poznać specyfikę funkcjonowania gospodarstw, w których wykorzystuje się na przykład  konie, lamy i inne zwierzęta w leczeniu i terapii osób starszych z demencją lub osób, które, jak mówią gospodarze, „mają psychologiczne wyzwania”.  Odwiedziliśmy także gospodarstwa, które oferowały swoim podopiecznym zajęcia związane z pielęgnacją ogrodów i ogródków, spacery po lesie czy też proste stolarstwo lub łupanie i pakowanie drewna. Wiele ciekawych zajęć organizują dla swoich gości gospodarze ale najważniejsze by odbywały się one zgodnie z rytmem natury, dawały radość i satysfakcje z ich wykonywania. Najważniejszym przekazem od nich było to, że przy prowadzeniu tego typu działalności trzeba mieć po prostu serce dla ludzi. Harmonogram wyjazdu obejmował także wizyty w organizacjach sektora rolniczego - Norweskim Związku Rolników oraz organizacji zrzeszającej rolników i producentów żywności Matmerk.

Izabela Milcarz

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z wyjazdu

udostępnij
do góry