W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji „Ochrona chomika europejskiego w Polsce — wyzwania i perspektywy”, która odbędzie się 27 i 28 lutego 2025 roku w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Chomik europejski (Cricetus cricetus) jest jednym z najszybciej ginących ssaków Europy. Mimo ochrony w większości krajów europejskich, jego liczebność i zasięg drastycznie maleje, a proces ten ma charakter ciągły. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) w roku 2020 nadała mu status gatunku krytycznie zagrożonego wyginięciem w całym zasięgu występowania, a w bieżącym roku, 2024, taki sam status chomik uzyskał na terenie Europy.
W Polsce zasięg populacji chomika europejskiego zmalał o 80% w stosunku do lat 70. dwudziestego wieku. Obecnie w najlepszej kondycji znajdują się stanowiska w woj. lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim. W dużo gorszym stanie znajdują się fragmentowane subpopulacje w województwach: śląskim, opolskim i w południowej części woj. mazowieckiego. Najbardziej izolowane i zagrożone są stanowiska w woj. dolnośląskim. Wyniki krajowego monitoringu prowadzonego od 2013 roku, w tych samych lokalizacjach reprezentatywnych dla całego kraju, świadczą o trwającym procesie zanikania stanowisk granicznych, a także zlokalizowanych wewnątrz zasięgu.
Mimo trudnej sytuacji Polska wciąż jest miejscem, gdzie lokalnie występują silne populacje chomika europejskiego. Jest to jednak ostatni dzwonek do podjęcia działań na rzecz ochrony gatunku i do rozpoczęcia współpracy między przedstawicielami różnych środowisk, od których w największym stopniu zależy przyszłość chomika europejskiego w Polsce.
Głęboko wierzymy, że spotkanie przedstawicieli różnych grup zawodowych i społecznych umożliwi:
Osoby i przedstawicieli instytucji działających w szczególności na terenach występowania chomika europejskiego:
Więcej szczegółów i zgłoszenie uczestnictwa na stronie Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pod adresem: Komunikaty / Konferencja „Ochrona chomika europejskiego w Polsce - wyzwania i perspektywy” - Uniwersytet Rolniczy w Krakowie