Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Zielony wzrost - zielona gospodarka

Zielony wzrost - zielona gospodarka

2023-02-28

Pola uprawne

Zielony wzrost (ang. green growth) to koncepcja rozwoju gospodarki, która pojawiła na forum międzynarodowym jako efekt narastających zagrożeń ekologicznych (m.in zmian klimatu), ale także jako sposób na wyjście z kryzysu finansowego.

Zielony wzrost stał się jedną z dróg pozwalającą na kompromis między powrotem na ścieżkę długookresowego wzrostu gospodarczego a poprawą jakości środowiska. Koncepcja zielonego wzrostu została po raz pierwszy wypromowana w 2005 roku przez Komisję Gospodarczą i Społeczną ONZ dla Azji i Pacyfiku (UNESCAP) jako sposób poszukiwania możliwości wprowadzenia nowego niskoemisyjnego modelu zrównoważonego rozwoju dla szybko rozwijających się krajów azjatyckich.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) definiuje zielony wzrost jako: dążenie do wzrostu i rozwoju gospodarczego, przy jednoczesnym zapobieganiu degradacji środowiska, utracie różnorodności biologicznej i niezrównoważonemu wykorzystaniu zasobów naturalnych. Zielony wzrost oznacza oddzielenie efektów działalności gospodarczej od efektów działalności środowiskowej, a także dążenie do tego, by inwestowanie w środowisko stanowiło siłę napędową wzrostu gospodarczego.

Zielony wzrost to wzrost gospodarczy, który uwzględnia racjonalne wykorzystanie kapitału naturalnego, zapobiega powstawaniu zanieczyszczeń i ogranicza je, a także kreuje szanse poprawy dobrobytu ogólnospołecznego przez budowę zielone gospodarki, umożliwiając osiągnięcie w perspektywie długookresowej celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

Termin zielony wzrost jest używany, aby zapewnić alternatywną koncepcję dla typowego wzrostu gospodarczego w przemyśle. Ta ścieżka prowadzi do tak zwanej zielonej gospodarki. Unia Europejska oraz inne organizacje międzynarodowe zapoczątkowały serię prac nad identyfikacją szans i przeszkód dla zielonego wzrostu, przy jednoczesnym utrzymaniu tempa rozwoju gospodarczego i tworzeniu nowych zielonych miejsc pracy. Są to takie miejsca pracy, które przyczyniają się znacząco do zachowania lub przywrócenia jakości środowiska, do ochrony ekosystemu i bioróżnorodności, zmniejszenia zużycia energii, materiałów i konsumpcji wody poprzez zastosowanie wysoce efektywnych strategii, zminimalizowania lub całkowitego wyeliminowania wszelkiego rodzaju odpadów i zanieczyszczeń.

Jako liderów zielonego wzrostu OECD wskazała Danię, Estonię, Wielką Brytanię, Włochy oraz Słowację. Osiągane przez państwa wyniki OECD oceniła jako niewystarczające, by zachować kapitał przyrodniczy i zmniejszyć presje na ekosystemy. Konieczne są zatem dalsze wysiłki na rzecz oddzielenia wzrostu gospodarczego od presji na środowisko i zapewnienia trwałości kapitału przyrodniczego.

W ramach Europejskiego Zielonego Ładu liczba inwestycji w ochronę środowiska powinna być wyraźnie zwiększona.

Krzysztof Domagała

Źródło: Armand Kasztelan - Zielony wzrost jako nowy kierunek rozwoju Gospodarki w warunkach zagrożeń ekologicznych. Studia ekonomiczne nr 2/2015

udostępnij
do góry