Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Rolnicze święto naszego Ośrodka czyli Dzień Otwartych Drzwi 2018

Rolnicze święto naszego Ośrodka czyli Dzień Otwartych Drzwi 2018

2018-07-02

Tegoroczny Dzień Otwartych Drzwi (DOD) był już 43. odsłoną sztandarowej imprezy naszego Ośrodka i przypadał na dzień 1 lipca 2018 r. Tradycyjnie już to rolnicze święto połączone było z 13. edycją Świętokrzyskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, podczas której to prezentowane zwierzęta hodowlane walczyły o tytuły czempionów i wiceczempionów. Tradycyjnie też zwiedzający mogli odwiedzić nasze 23-hektarowe pole doświadczalne, na którym prowadzone są doświadczenia z ok. 180 odmianami roślin uprawnych, m.in. zbożami, ziemniakami i mieszkankami łąkowymi.

Nasze święto było także okazją do uroczystego podsumowania wielu konkursów rolniczych i nagrodzenia ich laureatów m.in. „AgroLiga” 2018, „Piękne i bezpieczne gospodarstwo agroturystyczne” 2018. A wszystko to wśród ponad 100 wystawców z branży rolniczej. Swoje produkty i potrawy regionalne oferowały liczne KGW oraz wytwórcy lokalni (z produktami garmażeryjnymi, serami, przetworami, miodami itp.), licznie przybyli również drobi rzemieślnicy ludowi ze swoimi rękodziełami m.in. rzeźbami, obrazami, figurkami itp. Nie zabrakło również ofert szkółek drzewek, krzewów, bylin i roślin ozdobnych. Swoją obecność zaznaczyły również firmy i instytucje na co dzień związane z rolnictwem jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Państwowa Inspekcja Pracy.

Dzień I

Jak co roku cała impreza odbywała w ciągu dwóch dni. Sobota był to dzień wewnętrzny, podczas którego dokonano oceny zwierząt w trakcie prezentacji na ringu, dzięki czemu na końcu wyłoniono te najlepsze. Tego dnia wręczono także jubileuszowe statuetki, puchary i dyplomy najlepszym hodowcom.

 
XIII Świętokrzyska Wystawa Zwierząt Hodowlanych w liczbach:

 • owce - 18 szt.,
 • kozy - 2 szt.,
 • alpaki - 2 szt.,
 • króliki - 100 szt. (27 ras),
 • bydło mleczne - 29 sztuk dorosłych i 5 cieliczek,
 • bydło mięsne - 10 szt. dorosłych i 3 cielęta,
 • gęsi, gołębie i drób ozdobny - 70 szt.

 

Dzień II

Dzień drugi to kulminacja najznamienitszych wydarzeń, których miejscem była oczywiście scena główna. Gości przywitał dyrektor ŚODR Modliszewice Jerzy Pospiech, gospodarz imprezy. Głos zabrał również gość honorowy DOD Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki.


Gości powitał gospodarz rolniczego święta i dyrektor ŚODR Modliszewice Jerzy Pośpiech

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard ZarudzkiPodsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki


Po dokonaniu oficjalnego otwarcia nastąpiło rozstrzygnięcie dwóch konkursów wojewódzkich  „Piękne i Bezpieczne Gospodarstwo Agroturystyczne" 2018 oraz „Agroliga" 2018


"AgroLiga" 2018

Wzorem lat ubiegłych, również w roku bieżącym toczy się konkurs AGROLIGA 2018, który organizowany jest na szczeblu wojewódzkim przez nasz Ośrodek, a na szczeblu krajowym przez Redakcję Audycji Rolnych Program 1 TVP S.A. i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub. Honorowy patronat pełnią: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Prezes KOWR i Prezes KRUS. Patronat Medialny pełni Magazyn Ludzi Przedsiębiorczych AGRO. Celem konkursu jest wyłonienie Mistrzów Krajowych AGROLIGII 2018 w kategoriach "Firma" i "Rolnik".

1. W kategorii "Firma" Mistrzem Wojewódzkim została firma Centrum Ogrodnicze Toskana Danuta Bednarczyk z Końskich.


Danuta Bednarczyk (po lewej) wraz z wręczającymi nagrody 

O firmie:
Centrum Ogrodnicze Toskana prowadzone jest przez Danutę i Krzysztofa Bednarczyków. Szkółka Ogrodnicza powstała 10 lat temu. Profesjonalne i funkcjonalne urządzanie ogrodów, piękne, niespotykane rośliny i drzewa. W asortymencie szeroki wachlarz roślin ogrodowych. Różnorodność gatunków i odmian. Fachowa pomoc i doradztwo w zakresie doboru roślin, optymalnych miejsc do zasadzenia, właściwego sposobu pielęgnacji. Od 2012 roku do dyspozycji klientów wielometrażowy sklep z szerokim asortymentem:

 • rośliny ogrodowe: drzewa i krzewy: liściaste, iglaste, owocowe; rośliny: na żywopłoty, skalne, do oczek wodnych, ozdobne; byliny; wrzosy i wrzośce, zioła,
 • rośliny balkonowe: od kwietnia do sierpnia szeroki zakres kwiatów balkonowych: pelargonie, surfinie, aksamitki, niecierpki i wiele innych,
 • środki ochrony roślin, nawozy, ziemia, kora, torfy, doniczki, podstawki, pojemniki, kwietniki,
 • nasiona, cebulki roślin ozdobnych,
 • narzędzia ogrodnicze,
 • folie i agrowłókniny i wiele innych.

 

2. W kategorii "Rolnik" Mistrzem Wojewódzkim został Michał Nawarro z Jędrzejowa.

Michał Nawarro wraz z wręczającymi nagrody - Ryszardem Zarudzkim i Jerzym Pospiechem
Michał Nawarro (po środku) wraz z wręczającymi nagrody 

Informacje o gospodarstwie:
Dynamicznie rozwijające się gospodarstwo rolne Michała Nawarro zostało przejęte przez niego w 1991 roku. Początkowo areał wynosił 12 ha, aktualnie jest to powierzchnia 226 ha. Głównym kierunkiem działania jest produkcja roślinna: pszenica ozima, rzepak, jęczmień ozimy, groch pastewny. W zasobach gospodarstwa znajdują się nowoczesne maszyny i urządzenia oparte na elektronicznych systemach wspomagania, silosy i magazyny zbożowe, w których można gromadzić 500 ton jednorazowo oraz wszelki niezbędny sprzęt rolniczy, w tym  ciągniki o bardzo dużej mocy, kombajn zbożowy o dużej wydajności, agregaty uprawowe aktywne i bierne, przyczepy. W uprawach stawia się na uaktywnienie życia biologicznego gleby celem lepszego plonowania roślin uprawnych. Gospodarstwo współpracuje z instytucjami, które doradzają, jak uzyskać wysokie i dobre jakościowo plony, stosując dobre odmiany zbóż, rzepaku, nowoczesne technologie uprawy, nawożenia i ochrony roślin. Ponadto rolnik świadczy usługi rolnicze, szczególnie w zakresie zbioru płodów rolnych.

 
Mistrzowie wojewódzcy AGROLIGI 2018 wraz z wręczającymi nagrody
(od lewej: Podsekretarz Stanu Ryszard Zarudzki, Mistrz Wojewódzki w kategorii "Rolnik" Michał Nawarro, 
Mistrz Wojewódzki w kategorii "Firma" Danuta Bednarczyk i Dyrektor ŚODR Modliszewice Jerzy Pospiech)


"Piękne i bezpieczne gospodarstwo agroturystyczne" 2018

Była to już XV edycji konkursu wojewódzkiego „Piękne i bezpieczne gospodarstwo agroturystyczne”. Współorganizatorami konkursu byli: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Kielcach, Państwowa Inspekcja Pracy - Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach oraz Świętokrzyska Federacja Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej „Ziemia Świętokrzyska” w Kielcach. Głównym celem konkursu było między innymi upowszechnianie wśród rolników znaczenia bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie oraz podnoszenie jakości świadczonych usług agroturystycznych.

I miejsce
-
Paweł Poniewierski, Górski Ogród, Wola Łagowska, pow. kielecki

II miejsce
-
Anna i Michał Sokalscy, Pytlówka, Tarczek, pow. starachowicki

III miejsce
-
Michał Mytkowski, VIP VILLAGE, Miedzierza, pow. konecki

Wyróżnienia:

 • Krystyna i Bogusław Sygutowie, Leśna Zagroda, Rakoszyn, pow. jędrzejowski
 • Grzegorz Wójcicki, Jesionowy Dworek, Kotki-Budy, pow. buski


Zwycięzcy i wyróżnieni w konkursie "Piękne i Bezpieczne Gospodarstwo Agroturystyczne" 2018
wraz z organizatorami konkursu i wręczającymi nagrody 

 

Wyróżnienia za wieloletnią współpracę z ŚODR Modliszewice

Wyróżnienia te otrzymują firmy, instytucje, zespoły, jednostki oraz rolnicy i hodowcy indywidulani, którzy na przestrzeni lat utrzymywali ciągłą współpracę z naszym Ośrodkiem oraz których działaność przyczyniła się do rozwoju i wzbogacenia świętokrzyskiego rolnictwa oraz obszarów wiejskich, a także może stanowić dobry przykład dla innych. Wyróżnienia za wieloletnią współpracę z ŚODR Modliszewice w 2018 roku otrzymali:

1. Firma SAATEN-UNION Polska Sp. z o.o.

O firmie: 
W Polsce nasiona odmian SAATEN-UNION znane są od lat, jednak właściwy rozwój nastąpił w 1999 roku, kiedy powstała firma SAATEN-UNION Polska. Dziś oferują szeroką gamę wysokowydajnych odmian roślin rolniczych: zbóż, kukurydzy, sorga oraz roślin poplonowych. Zespół SAATEN-UNION Polska zajmuje się wprowadzaniem na rynek nowoczesnych odmian poprzez organizację reprodukcji i dystrybucji nasion. Coraz większego znaczenia w nowoczesnym rolnictwie i nasiennictwie nabierają odmiany hybrydowe (mieszańcowe), które zapewniają producentowi wysoki i stabilny poziom plonowania.
Odmiany spełniają wysokie wymagania współczesnego rolnictwa i są z powodzeniem wdrażane do nowych, bardziej przyjaznych środowisku technologii uprawy w Polsce. Duże znaczenie dla osiągnięć firmy ma prowadzona od kilku lat współpraca hodowców zrzeszonych w SAATEN-UNION z Polskimi hodowcami i firmami hodowlano-nasiennymi.
Odmiany roślin tej firmy można oglądać na naszym polu doświadczalnym: pszenicy jarej, jęczmienia jarego, pszenżyta ozimego, pszenicy ozimej, bobiku, grochu i owsa.


2. Zespół Śpiewaczy "SWOJAKI"


Zespół Śpiewaczy "SWOJAKI" wraz z wręczającymi nagrody

O zespole:
Gminę Strawczyn reprezentuje Zespół śpiewaczy „Swojaki”. W początkowym okresie działalności od 2014 roku Zespół działał w ramach Stowarzyszenia „Przyszłość Strawczynka”. W marcu zespół przeszedł pod zarząd Samorządowego Centrum Kultury i Sportu i przyjął nazwę „Swojaki”. Mimo krótkiego okresu działalności zespół rozwija się bardzo prężnie. W swoim repertuarze ma różnego rodzaju utwory. Występowali już m.in. na konkursach kolęd i pastorałek we Włoszczowie, na Buskich Spotkaniach z Folklorem, dożynkach gminnych, kościołach parafialnych oraz na festynach sołeckich.


3. Gospodarstwo Agroturystyczne "Ostoja Dworska", Grzegorz Szymański


Grzegorz Szymański (po środku) wraz z wręczającymi nagrody

O gospodarstwie i gospodarzu: 
Prowadzi gospodarstwo agroturystyczne od 2008 roku, również działalność rolniczą; na 3,7 ha uprawia łąki, sad ze starymi odmianami drzew owocowych oraz hoduje owce różnych ras - 20 sztuk. Cała działalność rolnicza służy do celów agroturystyki. Specjalizuje się w edukacji dzieci i młodzieży. Prowadzi tzw. zagrodą edukacyjną zrzeszoną w Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Realizuje wiele programów edukacyjnych z zakresu dziedzictwa kultury wsi, tradycyjnych zawodów, rękodzieła i twórczości ludowej, w tym dwa sztandarowe:

1. W Gościnie u Chłopa Świętokrzyskiego
2. Obraz wiejski utkany kolorową łąką - Co to jest trawa? Co to jest siano?

W gospodarstwie jest  IZBA REGIONALNA, oznakowane ścieżki edukacyjne, zagroda dla owiec.
Grzegorz Szymański współpracuje od 2011 roku z ŚODR Modliszewice, z działem Rozwoju Obszarów Wiejskich. Uczestniczył w realizowanych przez dział ROW projektach z zakresu rozwoju zagród edukacyjnych jako alternatywnego źródła dochodu dla rolników, w ramach których był między innymi uczestnikiem wyjazdu studyjnego do Szwajcarii. Od 5 lat wspiera dział ROW przy organizacji DNIA OTWARTEGO ZAGRODY EDUKACYJNEJ - przedsięwzięcia mającego na celu promocję idei „Lekcji u rolnika”. Prowadzi wówczas pokazowe zajęcia dla dzieci. Jest też  stałym wystawcą podczas DOD - na wyspie „Zamek” ma swoje stoisko wystawowe promujące zagrody edukacyjne.

 


ZDOBYWCY NAGRÓD NA XIII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ WYSTAWIE ZWIERZĄT HODOWLANYCH


Tytuł superczempiona Wystawy zdobyła krowa rasy polskiej holsztyno-fryzyjskiej GABI 23311, nr katalogowy 2
Hodowca: Michał Matuszczyk, Modliszewice


Superczempiona Wystawy krowa GABI 23311


Uhonorowanie GABI 23311 zwycięskim wieńcem
oraz wręczenie pucharu hodowcy Michałowi Matuszczykowi  

BYDŁO MLECZNE
 1. Czempion w kat. „Krowa pierwiastka rasy Polskiej holsztyno-fryzyjskiej”
  Hodowca: Michał Matuszczyk, Modliszewice

  Wiceczempion w kat. „Krowa pierwiastka rasy Polskiej holsztyno-fryzyjskiej”
  Hodowca: Michał Matuszczyk, Modliszewice
 2. I miejsce w kat. „Krowa w II laktacji rasy Polskiej holsztyno-fryzyjskiej”
  Hodowca: Michał Matuszczyk, Modliszewice

  Czempion w kat. „Krowa w III laktacji i starsza rasy Polskiej holsztyno-fryzyjskiej”
  Hodowca: Michał Matuszczyk, Modliszewice
 3. Wiceczempion w kat. „Krowa w III laktacji rasy Polskiej holsztyno-fryzyjskiej”
  Hodowca: Michał Skrobisz, Hucisko
 4. Czempion w kat. „Jałowica młodsza rasy Polskiej holsztyno-fryzyjskiej”
  Hodowca: Michał Matuszczyk, Modliszewice
 5. Czempion w kat. „Jałowica starsza rasy Polskiej holsztyno-fryzyjskiej”
  Hodowca: Michał Matuszczyk, Modliszewice

  Wiceczempion w kat. „Jałowica starsza rasy Polskiej holsztyno-fryzyjskiej”
  Hodowca: Michał Matuszczyk, Modliszewice
 6. Czempion w kat. „Krowa rasy Simental”
  Hodowca: Artur Lagierski, Słaboszowice 
 7. Czempion w kat. „Krowa rasy Polskiej czerwonej”
  Hodowca: Roch Wiesław Gierczyński, Pomorzany

  Wiceczempion w kat. „Krowa rasy Polskiej czerwonej”
  Hodowca: Roch Wiesław Gierczyński, Pomorzany
 8. Superczempion Wystawy Krowa rasy polskiej holsztyno-fryzyjskiej GABI 23311, nr katalogowy 2
  Hodowca: Michał Matuszczyk, Modliszewice


Główni zwycięzcy w kategorii bydła mlecznego wraz z wręczającymi nagrody 

BYDŁO MIĘSNE
 1. Czempion w kategorii „Krowa z cielęciem rasa Hereford”  
  Hodowca: Grzegorz Derlatka, Grzybowa Góra
 2. Czempion w kategorii „Jałowica do 18 m-cy rasa Hereford”   
  Hodowca: Zbigniew Adryjan, Kłoda
 3. Czempion w kategorii „Jałowica do 24 m-cy rasa Limousine”   
  Hodowca: Zbigniew Drobniak, Dąbrowa Górna

  V-ce czempion w kategorii „Jałowica do 24 m-cy rasa Limousine”   
  Hodowca: Zbigniew Drobniak, Dąbrowa Górna
 4. Superczempion Wystawy w kategorii „Bydło Mięsne”
  Jałowica do 24 m-cy rasa Limousine OSTOJA, nr katalogowy 8
  Hodowca: Zbigniew Drobniak, Dąbrowa Górna


Główni zwycięzcy w kategorii bydła mięsnego wraz z wręczającymi nagrody 

OWCE

 1. Czempion w kat. „Owca przystępka rasy Polska Owca Nizinna”
  Hodowca: Kamil Pawlikowski, Minostowice
 2. Czempion w kat. „Owca przystępka rasy Czarnogłówka”
  Hodowca: Adam Partyka, Wólka Milanowska
 3. Czempion w kat. „Owca przystępka rasy Olkuska”
  Hodowca: Janusz Kowalski, Czarnocin
 4. Czempion w kat. „Owca przystępka rasy Merynos Polski w Starym Typie”
  Hodowca: Kazimierz Dyląg, Lipie
 5. Czempion w kat. „Owca przystępka rasy Polska Owca Nizinna odmiany Wielkopolskiej”
  Hodowca: Zbigniew Domański, Korzecko
 6. Czempion w kat. „Owca przystępka rasy Świniarka”
  Hodowca: Krzysztof Kawałek, Małyszyn Dolny


Główni zwycięzcy w kategorii owiec wraz z wręczającymi nagrody 

KRÓLIKI

 1. Czempion w rasie Królik Belgijski Olbrzym - Hodowca: Sylwester Kozieł, Rogów
  Wiceczempion w rasie Królik Belgijski Olbrzym - Hodowca: Piotr Głąb, Końskie 
 2. Czempion w rasie Królik Francuski Baran - Hodowca: Tomasz Pasoń, Błogoszów
  Wiceczempion w rasie Królik Francuski Baran - Hodowca: Tomasz Pasoń, Błogoszów
 3. Czempion w rasie Królik Wiedeński - Hodowca: Weronika Pięta, Warzywna
  Wiceczempion w rasie Królik Wiedeński - Hodowca: Mieczysław Wijaczka, Fałków
 4. Czempion w rasie Królik Nowozelandzki Biały - Hodowca: Sylwester Klimek, Klimontówek
  Wiceczempion w rasie Królik Nowozelandzki Biały - Hodowca: Michał Krzanowski, Gawrony 
 1. Czempion w rasie Królik Podpalany - Hodowca: Mieczysław Wijaczka, Fałków
  Wiceczempion w rasie Królik Podpalany - Hodowca: Mieczysław Wijaczka, Fałków 
 1. Czempion w rasie Królik Nowozelandzki Czerwony - Hodowca: Radosław Gębura, Młynek
  Wiceczempion w rasie Królik Nowozelandzki Czerwony - Hodowca: Radosław Gębura, Młynek
 1. Czempion w rasie Królik Wielki Jasnosrebrzysty - Hodowca: Radosław Gębura, Młynek
  Wiceczempion w rasie Królik Wielki Jasnosrebrzysty - Hodowca: Radosław Gębura, Młynek 
 2. Czempion w rasie Królik Karzełek Czarny Podbielany - Hodowca: Karolina i Kamil Smorenda, Kielce
  Wiceczempion w rasie Królik Karzełek Czarny Podbielany - Hodowca: Czesław Biniek, Końskie
 3. Superczempion Wystawy w kategorii „Króliki” - Hodowca: Weronika Pięta, Warzywna


Zdobywczyni tytułu Superczempiona Wystawy w kategorii „Króliki” Weronika Pięta


Nagrodzeni wystawcy królików wraz z organizatorami i wręczającymi nagrody


Laureaci konkursu młodych hodowców

W przerwach między wszystkimi wymienianymi powyżej punktami czas zaproszonym gościom oraz zwiedzającym umilały występy kapel i zespołów ludowych, a były to Zespół Pieśni i Tańca „Sorbin", Zespół Michniowianie, Zespół Pieśni i Tańca „SKOKOTLIWI”, Zespół „Grzybowianki”, Zespół ludowy „Sobótka”, Wacław Pejas z Sobótki, Stowarzyszenie Kultury Zespół Pieśni, Tańca i Rozrywki „ROMANO”.


XIII Świętokrzyska Wystawa Zwierząt Hodowlanych realizowana była w ramach operacji
"Świętokrzyskie Konfrontacje Nauki i Praktyki Rolniczej".

Operacja opracowana i realizowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Operacja wspófinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” 
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Swoją obecność w Dniu Otwartych Drzwi w Modliszewice zaznaczył również Dział Ogrodnictwo z Oddziału ŚODR w Sandomierzu, który przygotował stoisko informacyjno-promocyjne. Do aranżacji stoiska wykorzystano owoce z sandomierskich sadów i kwiaty od producenta z rejonu Sandomierza.


Dział Ogrodnictwo z Oddziału ŚODR w Sandomierzu na DOD w Modliszewicach 

Na stoisku promowano wydawnictwa z zakresu produkcji ogrodniczej, a specjaliści ds. ogrodnictwa udzielali porad dotyczących uprawy, problemów technologicznych w uprawie roślin sadowniczych, doboru odmian czereśni i innych gatunków sadowniczych do nasadzeń, ochrony biologicznej w sadach. Promowano również laboratorium chemiczno-rolniczo działające w Oddziale Ośrodka w Sandomierzu i zachęcano do wykonywania analiz gleby. Na stoisku była możliwość degustacji owoców czereśni i moreli z sandomierskich sadów, które wyjątkowo obficie zaowocowały w tym roku. Nasze stoisko odwiedził Ryszard Zarudzki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także liczna grupa rolników i doradców.


Warto dodać, że w sobotę od samego rana zwiedzać można było nasze pole doświadczalne, ma którym prowadzone są prace adaptacyjno-doświadczalne i wdrożeniowe. W sumie można było zobaczyć około 180 odmian różnych gatunków roślin, które uprawiane są na areale 23,55 ha.

Na polu prowadzone są następujące prace:

1. Doświadczenia Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO)

W 2018 roku prowadzone są  doświadczenia z następującymi roślinami:
a. pszenicą ozimą - 28 odmian
b. pszenżytem ozimym - 22 odmiany
c. pszenica jarą - 17 odmian
d. owsem - 14 odmian
e. ziemniakami wczesnymi - 12 odmian

Doświadczenia realizujemy we współpracy z COBORU Słupia Wielka - Stacją Doświadczalną Oceny Odmian w Słupi Jędrzejowskiej.

Na podstawie uzyskanych wyników doświadczeń tworzona jest Lista Odmian Zalecanych dla woj. świętokrzyskiego. 


2. Demonstracje upowszechnieniowe:
1. Nowoczesna uprawa nowej odmiany pszenicy ozimej Memory z uwzględnieniem integrowanej ochrony.
2. Nowoczesna agrotechnika jęczmienia jarego z wykorzystaniem zasad integrowanej ochrony.
3. Nowoczesna agrotechnika pszenżyta ozimego Panteon.
4. Integrowana ochrona łubinu żółtego.
5. Uprawa nowych odmian ziemniaków jadalnych.
6. Gospodarowanie na użytkach zielonych. 

3. Pokazy:
1. Uprawa roślin na pożytki pszczele.
2. Uprawa mieszanek strączkowo-zbożowych drogą poprawy żyzności gleby oraz zwiększania produkcji białka w gospodarstwie.


4. Kolekcje roślin uprawnych:

1. Kolekcja nowych odmian pszenicy jarej - 12 odmian
2. Kolekcja mieszanek łąkowych - 5
3. Kolekcja nowych odmian jęczmienia jarego - 14
4. Kolekcja nowych odmian roślin bobowatych - 25
5. Kolekcja nowych odmian pszenżyta jarego - 5
6. Kolekcja nowych odmian owsa - 7
7. Kolekcja nowych odmian pszenicy ozimej - 10
8. Kolekcja nowych odmian pszenżyta ozimego - 8 

Pole doświadczalne ŚODR Modliszewice

Oprócz wydarzeń na scenie głównej oraz podziwiania zwierząt każdy zwiedzający mógł poznać nowościami z bogatej oferty maszyn i urządzeń rolniczych. Można było nabyć rośliny ogrodowe i balkonowe, wyroby kulinarne i rzemieślnicze. Wśród atrakcji dla najmłodszych znalazło się m.in. dojenie sztucznej krowy, a także liczne zamki dmuchane, trampoliny i słodkości. 

 

Tekst i opracowanie: Michał Kowalczyk

Zdjęcia: Elżbieta Musiał, Michał Wiaderny, Rafał Sieroń

 

udostępnij
do góry