Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Aktualności/Czy stosowanie neonikotynoidów zostanie całkowicie zakazane?

Czy stosowanie neonikotynoidów zostanie całkowicie zakazane?

2018-04-16

Już 27 kwietnia odbędzie się głosowanie Komisji Europejskiej w sprawie całkowitego zakazu stosowania neonikotynoidów w warunkach polowych. Dopuszczalne ma być tylko stosowanie ich w szklarniach. Przypomnijmy: neonikotynoidy są to związki chemiczne klasyfikowane jako neuroaktywne insektycydy, chemicznie spokrewnione z nikotyną, stosowane do ochrony roślin.

Najnowsze badania wskazują na potencjalną toksyczność dla pszczół i innych pożytecznych owadów poprzez zanieczyszczenia nektaru i pyłku neonikotynoidowymi insektycydami stosowanymi w rolnictwie. Mimo, że zwykle środki te nie zabijają pszczół bezpośrednio, to wpływają na zaburzenia poznawcze pszczół. Mogą wpływać na ich zdolność do poszukiwania nektaru, uczenia się, zapamiętywania lokalizacji kwiatów, a także wpłynąć na ich zdolność do znalezienia drogi powrotnej do gniazda lub roju. Kilka ostatnich badań wskazuje na związek stosowania neonikotynoidów z powszechnie znanym zjawiskiem nazwanym zespołem masowego ginięcia pszczoły miodnej (CCD). W marcu 2013 American Bird Conservancy opublikowało przegląd wpływu neonikotynoidów oparty na wynikach 200 badań przemysłowych, pozyskanych dzięki amerykańskiej ustawie o dostępie do informacji publicznej. Dokument wzywał do zakazu stosowania neonikotynoidów jako zapraw roślin z powodu ich toksyczności dla ptaków, bezkręgowców wodnych oraz innej fauny i flory. Badanie przeprowadzone na szczurach sugerują, iż neonikotynoidy mogą wpływać niekorzystnie na ludzkie zdrowie, w szczególności na rozwijający się mózg.

Większość państw członkowskich UE nie podjęła jeszcze jednoznacznej decyzji w sprawie całkowitego zakazu stosowania neonikotynoidów. Wynik głosowania w Komisji UE ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (PAFF) w dniu 27 kwietnia jest zatem niepewny.

Rafał Sieroń
Źródło: Farmer, Wikipedia

udostępnij
do góry