Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Aktualności/Czy uprawa wierzby na dobre zagości w rolnictwie?

Czy uprawa wierzby na dobre zagości w rolnictwie?

2019-01-29

Problemy wywołane zanieczyszczeniami powietrza odnoszą się nie tylko do osób mieszkających w dużych miast, ponieważ informacje dotyczące wysokiego stężenia zanieczyszczeń obejmują całą powierzchnię Polski. Alarmy smogowe w okresie grzewczym są na porządku dziennym. Niestety Polska znajduje się na pierwszym miejscu w rankingu państw europejskich o najgorszej jakości powietrza. Z pewnością jest to skutek braku stosowania wieloletnich programów ochrony jakości powietrza, właściwego gospodarowania zasobami naturalnymi, dużego ograniczania emisji gazów cieplarnianych, jak również braku atrakcyjnych form wsparcia inwestycji na rzecz odnawialnych źródeł energii.

Kilka lat temu Polski rząd podjął decyzję o finansowym wspieraniu inwestycji umożliwiających osiągnięcie nałożonych na nasz kraj zobowiązań dotyczących zwiększenia odnawialnych źródeł energii w ogólnym zużyciu oraz stałego zwiększania energii pochodzącej z upraw plantacji energetycznych.

Plantacja wierzby energetycznej jest doskonałym filtrem dla środowiska, wpływa pozytywnie na jakość powietrza. Szybko rosnące gatunki wierzb krzewiastych stanowią surowiec energetyczny, który pozwala na wyprodukowanie energii w sposób zrównoważony oraz przyjazny dla środowiska naturalnego. Wartość energetyczną wierzby krzewiastej można porównać z parametrami miału węglowego. Za sprawą ekologicznych parametrów procesu spalania oraz możliwości odnawialnej produkcji wierzbę powinno się uczynić produktem przyszłości dla polskiego rolnictwa, energetyki oraz biznesu.

Jest ona rośliną wieloletnią, która rośnie na prawie każdym gruncie. Do jej uprawy idealnie nadają się tereny zalewowe, leżące odłogiem oraz zdegradowane. Roślina ta posiada bardzo niespotykane przyrosty masy drewna w cyklu rocznym. Są one ok. 14-krotnie większe niż las rosnący w stanie naturalnym. Szczególnego zainteresowania wymaga w pierwszym roku, założenia uprawy. Nie wymaga ona prawie żadnych zabiegów agrotechnicznych. Ponad 20 lat trwa produktywność tej plantacji. Produkcja wierzby energetycznej stwarza również szanse dla rozwoju lokalnych społeczności wiejskich. Może się ona stać się kluczową gałęzią działalności gospodarczej jak również rolniczej. Uprawa i wykorzystanie tego surowca jest bardzo opłacalne z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego, zagospodarowania terenów zdegradowanych, przywrócenia produktywności odłogów oraz rekultywacji obszarów skażonych. W związku z koniecznością modernizacji zakładów energetycznych, mających na celu ograniczenia emisji szkodliwych substancji do środowiska naturalnego, uprawa tej rośliny wydaje się być bardzo perspektywiczna.

Według przeprowadzonych badań Polska wykorzystuje raptem kilka procent swojego potencjału w zakresie produkcji biomasy. Dla porównania średnia europejska przekracza 20%. Branża zajmują się produkcją biomasy powinna być traktowana priorytetowo, ponieważ rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych jest kluczowym sposobem ograniczenia emisji szkodliwych pyłów oraz gazów do atmosfery.

Jakub Lipnicki

Źródła:

  • agronews.com.pl
  • www.farmer.pl
udostępnij
do góry