Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Aktualności/Dwa świętokrzyskie gospodarstwa ekologiczne wśród najlepszych w 2018 roku!

Dwa świętokrzyskie gospodarstwa ekologiczne wśród najlepszych w 2018 roku!

2018-10-15

W dniach 12-14 października Łódź po raz kolejny powitała wszystkich uczestników ekobranży w Polsce. Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Naturalnej NATURA FOOD to największe w kraju wydarzenie rynku produktów ekologicznych. Tradycyjnie podczas NATURA FOOD wręczone zostały nagrody laureatom krajowego konkursu „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne”. W 2018 r. do finału krajowego zgłoszono 29 gospodarstw w dwóch kategoriach: „Ekologia - środowisko” i „Ekologiczne gospodarstwo towarowe”. Konkurs  jest organizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy współudziale Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu.

Dwa świętokrzyskie gospodarstwa otrzymały wyróżnienia i nagrody.

  • I miejsce w kategorii "Ekologiczne gospodarstwo towarowe" zajęło gospodarstwo Olgi i Łukasza Gębków - Farma Świętokrzyska z Borii w powiecie ostrowieckim.
  • II miejsce w kategorii „Ekologia - środowisko” zajęło gospodarstwo państwa Bożeny i Marka Bombów z Łachowa w powiecie włoszczowskim.

Słów kilka o zwycięzcach...

Państwo Olga i Łukasz Gębkowie

Absolwenci SGGW w Warszawie, prowadzą od 2003 roku w miejscowości Boria (gmina Ćmielów) gospodarstwo rolne. Przejęte wówczas od rodziców gospodarstwo liczyło 7 ha, obecnie zajmuje ponad 100 hektarów, w tym ponad 82 hektary stanowią uprawy warzywne. Gospodarstwo jest ukierunkowane na produkcję warzyw i od 2014 r. posiada własną przetwórnię.

Rolnicy uprawiają szeroki asortyment roślin, gdzie dominującymi są: cukinia, marchew, jarmuż, dynia hokkaido i piżmowa, ogórek, cebula i pietruszka. Występują także: seler, pomidory, sałata, bób, brokuł włoski, czosnek, burak ćwikłowy, ziemniak oraz zioła; zarówno w gruncie, jak i w tunelach foliowych. Uprawiane są odmiany warzyw preferowane na rynku przez odbiorców i w stałej konsultacji z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach. Główna zasada w uprawie to: „Duża różnorodność upraw, 1/5 powierzchni upraw „odpoczywa” (bez produkcji towarowej - uprawy zbożowe, bobowate +poplony).

Farma Świętokrzyska funkcjonuje na rynku już 15 lat, jako gospodarstwo ekologiczne, posiada systematycznie aktualizowany certyfikat potwierdzający ekologiczną jakość produktów. Farma jako jedno z nielicznych polskich gospodarstw ekologicznych może poszczycić się także certyfikatem Global G.A.P. (kontrolowana produkcja od pola do talerza). Gospodarze zdążyli już wypracować sobie zbyt swoich produktów zarówno u polskich konsumentów (hurtowych i detalicznych), sklepy internetowe i giełdy, jak i zagranicznych kontrahentów (warzywa trafiają m.in. do uznanego producenta żywności BIO dla dzieci, sieci supermarketów). Przetwórnia ekologiczna swoim klientom oferuje ponad 40 produktów, w której produkowane są najwyższej jakości odżywczej przetwory, takie jak: kiszonki, sałatki warzywne, pasty, musy oraz dania gotowe.

Farma Świętokrzyska aktywnie angażuje się w promowanie certyfikowanej żywności w naszym kraju. Równie duży nacisk kładzie na zmianę nawyków zakupowych i żywieniowych polskich konsumentów. Gospodarstwo cały czas dynamicznie się rozwija, a co za tym idzie - odnosi kolejne, spektakularne sukcesy.

 

Państwo Bożena i Marek Bombowie

Gospodarstwo rolne położone w miejscowości Łachów (gmina Włoszczowa), zajmujące się ekologiczną produkcją polową oraz hodowlą owiec (rasa Polskich Owiec Nizinnych z krzyżówką mięsną). Tradycja hodowli owiec w rodzinie pana Marka sięga przynajmniej trzech pokoleń. Obecnie w 27-hektarowym gospodarstwie utrzymuje się około 100 matek wraz z przychówkiem. Stado owiec znajduje się pod oceną Regionalnego Związku Hodowli Owiec w Lublinie. Do sprzedaży przeznaczone są jagnięta; wełna oraz skóry owcze.

Gospodarstwo od 2003 r. posiada certyfikat produkcji ekologicznej i należy do gospodarstw demonstracyjnych CDR o/Radom. Gospodarstwo dzięki posiadanej produkcji zwierzęcej bazuje na nawożeniu naturalnym oraz płodozmianie zbożowo-motylkowo-przemysłowym. Około 70% gleb jest pokryte roślinnością w okresie zimy, z czego dużą część stanowią rośliny strukturotwórcze (bobowate drobnonasienne oraz międzyplony). Na powierzchni 0,87 ha prowadzony jest wielogatunkowy sad mieszany głównie na potrzeby własne, rynek lokalny oraz agroturystom. Rolnicy korzystają z programu rolno-środowiskowo-klimatycznego realizując pakiety przyrodnicze: półnaturalne łąki wilgotne oraz murawy. Gospodarstwo korzysta z odnawialnych źródeł energii, do podgrzewania wody użytkowej wykorzystywane są kolektory słoneczne. W zakresie zachwaszczenia upraw wykonywane są zabiegi typu bronowanie posiewne.

Państwo Bombowie biorą aktywny udział w szkoleniach, festynach, targach, dożynkach i konkursach.

Ekologiczna forma produkcji rolnej i niska intensywność w stosunku do tradycyjnych kierunków hodowli sprzyjają prowadzeniu działalności agroturystycznej, co stanowi alternatywne źródło dochodu gospodarstwa. Jest to produkcja przyjazna środowisku naturalnemu, sprzyjająca ochronie krajobrazu, poprzez zachowanie naturalnych środowisk roślinnych (utrzymanie półnaturalnych łąk wilgotnych czy muraw), a także przyjazny system produkcji - swobodny wypas.

Wyróżnienie dla Ośrodka

Miło nam poinformować, że nagrodę w konkursie otrzymał również Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach - jako uhonorowanie pracy przy realizacji konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne, w którym to kandydaci zostali laureatami w etapie centralnym - 8 rolników.

Od lewej: dyr. ŚODR Jerzy Pośpiech, z-ca dyr. Agnieszka Pietrzak, kierownik działu gospodarstw ekologicznych Marian Szałda oraz z-ca dyr. Jarosław Mostowski wraz z nagrodą

Od lewej: dyr. ŚODR Jerzy Pośpiech, z-ca dyr. Agnieszka Pietrzak, kierownik działu Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska Marian Szałda oraz z-ca dyr. Jarosław Mostowski wraz z nagrodą

Joanna Stefańczyk

udostępnij
do góry