Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Aktualności/Jak zadbać o krowy w upalne dni?

Jak zadbać o krowy w upalne dni?

2019-06-13

Afrykańskie upały jakie nawiedziły ostatnio nasz kraj dają się we znaki nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Najdotkliwiej spośród zwierząt hodowlanych przez człowieka wysokie temperatury znoszą wysokowydajne krowy mleczne.

Akceptowalny próg termiczny dla krów kończy się na 20°C, a optymalna temperatura wynosi od 12 do 18°C. Krowy, które są narażone na długotrwałe niekorzystne warunki termiczne podczas sezonu letniego często padają ofiarą stresu cieplnego. Skutki przegrzania mogą być natychmiastowe lub rozłożone w czasie. Niekiedy mogą ujawnić się parę miesięcy po upalnym sezonie. Najbardziej narażone będą zwierzęta trzymane głównie na uwięzi w ciasnych oborach starego typu, gdzie wymiana powietrza jest mocno ograniczona lub utrudniona, a krowy ze względu na ograniczony ruch nie mogą się przemieszczać w chłodniejsze miejsca w oborze. Stłoczone w oborze zwierzęta mają pogorszone warunki mikroklimatyczne, ponieważ nadmierna obsada zwierząt w pomieszczeniu hodowlanym skutkuje pogorszeniem wymiany gazowej. Dodatkowo każda z krów emituje w pomieszczeniu ciepło z siłą niewielkiego grzejnika.

W takich warunkach dochodzi bardzo często do przegrzania zwierząt. Jego objawy jesteśmy w stanie zaobserwować, a są to: wzmożone pobieranie wody przez krowy, spadek pobierania paszy, osowiałość, zwiększona częstotliwość oddechów, podwyższona temperatura ciała (powyżej 38,6°C) oraz gwałtowny spadek produkcji mleka (nawet do 40%).

Upały sprzyjają także rozwojowi chorób u krów. Wysoka temperatura oraz duża wilgotność ściółki w oborze stwarzają idealne warunki środowiskowe do namnażania się drobnoustrojów chorobotwórczych, tj. baterii, wirusów i grzybów. Dodatkowo zwierzęta osłabione wskutek wystąpienia stresu cieplnego są bardziej podatne na infekcje w kontakcie z tymi mikroorganizmami. Wysokie temperatury ograniczają płodność krów oraz niekorzystnie wpływają na ich rozród i wielkość laktacji.

Podczas upałów należy zadbać o zapewnienie jak najlepszej wymiany powietrza w oborze. Przy trzydziestopniowych temperaturach zwykła wentylacja grawitacyjna nie daje rady i należy ją wspomóc mechanicznie, stosując wentylatory lub klimatyzatory. Ponadto niezależnie od rodzaju obiektu powinno się przestrzegać norm optymalnej obsady zwierząt w budynku i nigdy nie dopuszczać do nadmiernego ich zagęszczenia. Podczas upałów zmianie powinna ulec organizacja zadawania paszy. Przede wszystkim podajemy krowom pasze świeże. Zwiększamy częstotliwość zadawania pasz nawet do 4 razy na dobę. Zachęca to krowy do częstszego pobierania paszy oraz zmniejsza ryzyko jej zagrzewania i kiśnięcia.

Krowy podczas upałów tracą ze swojego organizmu wodę oraz znaczne ilości sodu, magnezu i potasu, co wymaga bieżącego uzupełniania elektrolitów. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby zwierzęta miały stały dostęp do lizawek solnych. Należy zwracać uwagę , aby stosowane w okresie letnim mieszanki mineralne zawierały zawsze duże ilości potasu i magnezu. Kolejną istotną sprawą jest, by posiadane zwierzęta miały cały czas nieograniczony dostęp do świeżej chłodnej wody.

Rafał Sieroń

Źródła:

  • www.agrofakt.pl
  • www.farmer.pl
  • www.tygodnik-rolniczy.pl
udostępnij
do góry