Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Aktualności/Kolejny kraj wstrzymał eksport mięsa z Polski

Kolejny kraj wstrzymał eksport mięsa z Polski

2019-02-26

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że Kuba wprowadziła czasowy zakaz sprowadzania wieprzowiny i wołowiny z Polski. Przyczyny tej decyzji są związane z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF oraz nielegalnym ubojem bydła. Służby weterynaryjne Kuby podjęły taką decyzję na podstawie informacji uzyskanych od właściwych organów Komisji Europejskiej.

"Główny Inspektorat Weterynarii niezwłocznie podejmie kroki w celu zniesienia wyżej wymienionych ograniczeń" - zapewniono.

Obecnie uprawnienia do eksportu na rynek Kuby posiada jeden zakład wołowy i jeden zakład produkujący przetwory z mięsa wieprzowego. Wcześniej eksport polskiej wołowiny wstrzymały Arabia Saudyjska, Białoruś i Kazachstan. Decyzja Białorusi i Kazachstanu o wstrzymaniu sprowadzania wołowiny z Polski była spowodowana wystąpieniem BSE w naszym kraju.

Na początku lutego Państwowy Instytut Weterynarii - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach potwierdził wystąpienie przypadku atypowego BSE u krowy z hodowli w Mirsku w powiecie lwóweckim na Dolnym Śląsku. Zakażona krowa została zabita i zutylizowana.

Magda Guldzińska

Źródło:

  • www.wetgiw.gov.pl
  • www.ppr.pl
udostępnij
do góry