Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Aktualności/Kraków walczy ze zgnilcem amerykańskim pszczół

Kraków walczy ze zgnilcem amerykańskim pszczół

2019-05-30

Ognisko tej groźnej dla pszczół choroby wykryto na krakowskim Zwierzyńcu. Służby weterynaryjne wytyczyły już tam obszar zapowietrzony. Przypadki choroby wykryto min. na ul. Wrocławskiej i al. 29 Listopada.

Pojawiły się tam już stosowne tablice ostrzegające przed zakażeniem. Wojewoda małopolski przygotował rozporządzenie o przeciwdziałaniu tej choroby zakaźnej, a w promieniu 6 km od zarażonej pasieki pojawiły się tablice ostrzegawcze: "Uwaga! Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony". Do czasu zakończenia działań inspekcji weterynaryjnej, pszczelarze nie mogą tam sprzedawać ani przewozić pszczół, miodu czy przedmiotów, z którymi styczność miały owady.

Zgnilec złośliwy (Histolysis infectiosa perniciosa larvae apium, Pestis americana larvae apium) jest zaraźliwą chorobą bakteryjną czerwiu wywoływaną przez laseczkę larwy (Paenibacillus larvae). Choruje na nią i zamiera czerw zasklepiony. Dorosłe pszczoły usuwają martwe larwy z ula, roznosząc chorobę dalej. W efekcie wymierają całe rodziny pszczele.

Przetrwalniki zgnilca amerykańskiego odznaczają się bardzo wysoką odpornością na działanie termiczne i chemiczne, a w normalnych warunkach potrafią przetrwać nawet do 40 lat. Choroba jest trudna do wyleczenia i powoduje duże straty w pasiekach. Jedyną radykalną metodą ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby jest likwidacja chorych, słabych rodzin przez spalenie całego ula wraz z pszczołami. Jest to choroba zwalczana z urzędu.

Rafał Sieroń

Źródło:

  • krakow.onet.pl
  • www.farmer.pl
udostępnij
do góry