Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Aktualności/Skażone mięso z Barbadosu trafiło do Polski

Skażone mięso z Barbadosu trafiło do Polski

2019-03-08

Informację o wieprzowinie z Barbadosu zawierającej lewamizol (środek stosowany do odrobaczania zwierząt) zamieścił 22 lutego RASFF, czyli unijny system ostrzegania przed niebezpieczną żywnością. Wieprzowina ta przyjechała do Polski z Barbadosu za pośrednictwem Belgii. Całą sprawę nagłośnił portal Wirtualna Polska.

Portal WP.pl potwierdził tę sprawę w ministerstwie rolnictwa, które w odpowiedzi na zapytanie podało, że 38 sztuk świń ubitych na Barbadosie trafiło do firmy z woj. kujawsko-pomorskiego, 24 sztuki trafiły do woj. łódzkiego, a 9,9 ton mrożonych serc trafiło do przetwórni niedaleko Łodzi. Polski nadzór weterynaryjny pobrał próbki z odnalezionych w handlu partii mięsa, w których wykryto lewamizol. Część mięsa zatrzymano i przekazano do utylizacji. Spożycie takiego mięsa może powodować bóle głowy i rozstrój żołądka.

Jak podaje portal Wirtualna Polska, sprawę opisała na swoim prywatnym blogu pracownica Inspekcji Weterynaryjnej, która zajmowała się nią zawodowo. Według jej opinii polscy urzędnicy nie umieją się zachować wobec kryzysu, ponieważ „o aferze jest cisza, a powinniśmy już nękać kontrolami belgijskie firmy”. Przypomina, że tak właśnie służby weterynaryjne z wielu krajów członkowskich UE postępowały z polskimi dostawcami, gdy w związku z ujawnieniem nieprawidłowości w jednej z ubojni na Mazowszu, wybuchła międzynarodowa afera. Portal zwraca też uwagę, że służby weterynaryjne wciąż kontrolują polskich rolników pod względem bioasekuracji w związku z ASF. „Kontrole, kary i mandaty mają dostarczyć dowodów, że rząd angażuje się w rozwiązanie problemów polskich hodowców i producentów mięsa” - czytamy na WP.pl.

Małgorzata Duda

Źródło:

  • wiadomosci.wp.pl/skazone-swinie-z-barbadosu-trafily-do-polski-przegrywamy-bitwe-o-zdrowa-zywnosc-6356459370919553a
  • webgate.ec.europa.eu/rasff-window/consumers/?event=getListByCountry&country=PL
udostępnij
do góry