Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Aktualności/Specjaliści ŚODR na Międzynarodowej Konferencji Sadowniczej Lublin 2018

Specjaliści ŚODR na Międzynarodowej Konferencji Sadowniczej Lublin 2018

2018-03-26

22 marca 2018 r. wieloletnim zwyczajem specjaliści Działu Ogrodnictwo ŚODR uczestniczyli w Międzynarodowej Konferencji Sadowniczej w Lublinie, inicjowanej przez Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, która jest jedną z ważniejszych pozycji w kalendarzu wydarzeń o tematyce ogrodniczej.

W organizację konferencji, która w br. zyskała temat „Zagrożenia w polskim sadownictwie i sposoby ich łagodzenia”, włączył się Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw oraz Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej.

Konferencja stała się doskonałym miejscem do otwartej dyskusji nad zagrożeniami dotykającymi branży sadowniczej. Rosnące wymagania jakościowe, którym wiele naszych gospodarstw nie sprosta, duża presja na ograniczanie ochrony chemicznej, pozostałości pestycydów w polskich owocach to główne problemy, nad rozwiązaniem których zastanawiano się podczas prowadzonych prelekcji. Tematyka dotyczyła: sytuacji na europejskim i polskim rynku jabłek, owoców pestkowych i jagodowych oraz zagrożeń w ich produkcji (prof. dr hab. Eberhard Makosz - Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, dr inż. Paweł Krawiec, dr inż. Piotr Baryła, dr inż. Dariusz Paszko - Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie); problemów z pozostałościami pestycydów w owocach (Waldemar Żółcik, Unia Owocowa); problemów w eksporcie owoców (Zbigniew Chołyk, LubApple); zmian i zaleceń w zachodnioeuropejskiej produkcji jabłek (Peter van Arkel i Jan Vernooij, Holandia).

Elżbieta Krempa

udostępnij
do góry