Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Aktualności/Świętokrzyscy rolnicy uhonorowani podczas Gali AgoLigi 2018

Świętokrzyscy rolnicy uhonorowani podczas Gali AgoLigi 2018

2019-06-11

Najlepsi rolnicy i najlepsze firmy rolno-spożywcze minionego roku 2018 zostali uhonorowani 10 czerwca przez Prezydenta RP podczas Gali Agroligi w Belwederze. Konkurs promuje wyróżniających się rolników oraz przedsiębiorców działających w tej branży. Laureatami szczebla krajowego byli również rolnicy z województwa świętokrzyskiego. Centrum Ogrodnicze Toskana Danuty Bednarczyk w Końskich zostało Wicemistrzem Krajowym w kategorii: Firma. Ponadto jeszcze w gronie laureatów krajowych w kategorii rolnik znaleźli się Barbara i Michał Nawarro z Jędrzejowa.

Danuta Bednarczyk z córką Kingą

Centrum Ogrodnicze Toskana w Końskich prowadzone jest przez Danutę i Krzysztofa Bednarczyków. Jest to szkółka ogrodnicza powstała 10 lat temu. Oferuje doradztwo przy doborze roślin, zaleca optymalne miejsca do zasadzenia i właściwe sposoby pielęgnacji. Ponadto świadczy profesjonalną pomoc przy urządzaniu ogrodów. Do dyspozycji klientów udostępniono w 2012 r. wielometrażowy sklep z szerokim asortymentem roślin ogrodowych, ozdobnych drzew i krzewów, roślin skalnych, do oczek wodnych, wrzosów, wrzośców, ziół i kwiatów balkonowych. W sklepie są nasiona, cebulki roślin ozdobnych, środki ochrony roślin, nawozy, ziemia, kora, torfy, doniczki, podstawki, pojemniki, kwietniki, narzędzia ogrodnicze, folie i agrowłókniny. W okresie świąt Wielkanocnych oraz Bożego Narodzenia jest duży wybór ozdób świątecznych oraz stroików. W grudniu zaś w sprzedaży są choinki (jodła, świerk srebrny) cięte oraz w doniczce.

Michał i Barbara Nawarro

Michał Nawarro prowadzi dynamicznie rozwijające się gospodarstwo rolne w Jędrzejowie. Przejął je w 1991 roku. Początkowo areał wynosił 12 ha, aktualnie jest to powierzchnia 226 ha. Głównym kierunkiem działania jest produkcja roślinna: pszenica ozima, rzepak, jęczmień ozimy, groch pastewny. W zasobach gospodarstwa znajdują się nowoczesne maszyny i urządzenia oparte na elektronicznych systemach wspomagania, silosy i magazyny zbożowe, w których można gromadzić jednorazowo 500 ton. Jest też wszelki niezbędny sprzęt rolniczy, w tym ciągniki o bardzo dużej mocy, kombajn zbożowy o dużej wydajności, agregaty uprawowe aktywne i bierne, przyczepy. W uprawach stawia się na uaktywnienie życia biologicznego gleby celem lepszego plonowania roślin uprawnych. Gospodarstwo współpracuje z instytucjami, które doradzają, jak uzyskać wysokie i dobre jakościowo plony, jakie wybrać odmiany zbóż, rzepaku, nowoczesne technologie uprawy, nawożenia i ochrony roślin. Ponadto rolnik świadczy usługi rolnicze, szczególnie w zakresie zbioru płodów rolnych.

(red.)

udostępnij
do góry