Ogrodnictwo

  

Znaleziono wiadomości: 232.

 • Nawadnianie warzyw psiankowatych i dyniowatych 2022-07-04

  Nawadnianie warzyw psiankowatych i dyniowatych

  Coraz mniejsze opady deszczu w Polsce skutkują tym, że nasz kraj ma jeden z najsłabszych bilansów wodnych w Europie. Woda - jako jeden z głównych czynników warunkujących prawidłowy wzrost i rozwój roślin, a tym samym wysoki plon - musi być dostępna dla roślin w takiej ilości, w jakiej rośliny jej potrzebują.

  Nawadnianie warzyw psiankowatych i dyniowatych
 • Aktualne zalecenia w ochronie sadów (23 czerwca) 2022-06-24

  Aktualne zalecenia w ochronie sadów (23 czerwca)

  Jesteśmy w fazie opadu czerwcowego. W wielu uprawach opad zawiązków jest bardzo zróżnicowany; duży opad występuje w uprawie śliw oraz wiśni. W przypadku jabłoni intensywność opadających zawiązek jest często bardzo różna, w zależności od stanowiska, odmiany czy intensywności kwitnienia. Pogodna i sucha aura powoduje dużą presję ze strony szkodników. Jest to czas zwalczania tarcznika niszczyciela oraz innych miseczników i

  Aktualne zalecenia w ochronie sadów (23 czerwca)
 • Choroby zgorzelowe dyniowatych 2022-06-14

  Choroby zgorzelowe dyniowatych

  Choroby zgorzelowe - to najczęściej występujące choroby na ogórku, ale także na melonie, kawonie, cukinii i dyni. Sprawcami zgorzeli są grzyby z rodzaju m.in.: Fusarium solani, Pythium, Rizoctonia solani, Phytophthora i Alternaria.

  Choroby zgorzelowe dyniowatych
 • Aktualne zalecenia sadownicze [14 czerwca] 2022-06-14

  Aktualne zalecenia sadownicze [14 czerwca]

  W sadach owocowych pozostajemy w fazie intensywnego wzrostu zawiązków owocowych. Aura pogodowa w ostatnich dniach jest dynamiczna i zmienna. W okolicach Sandomierza wystąpiły opady deszczu, które w niewielkim stopniu poprawiły wilgotność gleby. W sadach jabłoniowych jest już okres, gdzie zagrożenie wysiewami pierwotnymi zarodników parcha jest minimalne (3-5%). Jednak nie zaprzestajemy ochrony, ponieważ w niektórych sadach

  Aktualne zalecenia sadownicze [14 czerwca]
 • Uwaga na śmietkę kapuścianą 2022-06-09

  Uwaga na śmietkę kapuścianą

  Śmietka kapuściana jest dość powszechnie występującym szkodnikiem warzyw - nie tylko kapustnych.

  Uwaga na śmietkę kapuścianą
 • Ważne zalecenia dotyczące szkodników w sadach 2022-06-06

  Ważne zalecenia dotyczące szkodników w sadach

  Mamy początek czerwca, aura pogodowa sprzyja rozwojowi szkodników występujących w sadach. Fazy fenologiczne (kwitnące drzewa akacji i czarnego bzu) sygnalizują nam możliwość wystąpienia niektórych szkodników. We wszystkich drzewiastych uprawach sadowniczych obserwujemy intensywne odłowy szkodników, także podczas lustracji sadów widzimy oznaki ich występowania.

  Ważne zalecenia dotyczące szkodników w sadach
 • Aktualne zalecenia sadownicze (1 czerwca) 2022-06-02

  Aktualne zalecenia sadownicze (1 czerwca)

  1 czerwca w laboratorium Oddziału ŚODR „Centrum Ogrodnicze” w Sandomierzu po raz kolejny wykonaliśmy analizę dojrzałości otoczni grzybni oraz zdolności do infekcji zarodników workowych. Z naszej analizy wynika, że dojrzałość otoczni wynosi około 15%, zaś zdolność do wysiewu jest na poziomie 10%. W porównaniu do poprzedniej analizy stanowi to małe zagrożenie infekcjami ze strony parcha jabłoni. Możemy stwierdzić, że

  Aktualne zalecenia sadownicze (1 czerwca)
 • Aktualna sytuacja na rynku hurtowym w powiecie san 2022-05-31

  Aktualna sytuacja na rynku hurtowym w powiecie sandomierskim (31 maja)

  Sandomierska giełda jest miejscem, w którym sprzedaje się najwięcej produktów rolnych w powiecie. Ceny wybranych owoców i warzyw kształtują się następująco:

  Aktualna sytuacja na rynku hurtowym w powiecie sandomierskim (31 maja)
 • Aktualne zalecenia sadownicze (25 maja) 2022-05-25

  Aktualne zalecenia sadownicze (25 maja)

  Mamy ostatni tydzień maja, praktycznie we wszystkich lokalizacjach sadowniczych jest okres wzrostu zawiązków, na drzewach możemy znaleźć pojedyncze kwiaty. W naszym rejonie coraz bardziej widać skutki braku opadów, poziom wilgoci w glebie znacznie się obniżył.

  Aktualne zalecenia sadownicze (25 maja)
 • Muszka plamoskrzydła - groźny szkodnik w uprawie 2022-05-23

  Muszka plamoskrzydła - groźny szkodnik w uprawie owoców

  Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) nazywana także muszką plamistą należy do bardzo groźnych szkodników inwazyjnych występujących zwłaszcza w uprawach roślin jagodowych. Atakuje ona m.in. truskawki, borówki, maliny, jeżyny, ale także drzewa pestkowe oraz owoce gatunków dziko rosnących.

  Muszka plamoskrzydła - groźny szkodnik w uprawie owoców
do góry