Ogrodnictwo

  

Znaleziono wiadomości: 96.

 • Rusza platforma Świętokrzyski e-bazarek! www.swi 2020-05-29

  Rusza platforma Świętokrzyski e-bazarek! www.swietokrzyskiebazarek.pl

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach wychodzi z inicjatywą stworzenia Świętokrzyskiego e-bazarku, strony internetowej, która stanie się pomocna dla Państwa - wystawców: świętokrzyskich rolników, producentów rolnych, producentów i przetwórców regionalnej i ekologicznej żywności, kół gospodyń wiejskich, twórców rękodzieła ludowego, usługodawców usług rolniczych, sprzedawców maszyn i urządzeń

  Rusza platforma Świętokrzyski e-bazarek! www.swietokrzyskiebazarek.pl
 • Gospodarowanie wodą w rolnictwie w obliczu susz - 2020-05-29

  Gospodarowanie wodą w rolnictwie w obliczu susz - broszura do pobrania

  Zachęcamy Państwa do pobrania i zapoznania się z broszurą "Gospodarowanie wodą w rolnictwie w obliczu susz". Broszura została przygotowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod redakcją Niny Dobrzyńskiej i Wiesława Dembka.

  Gospodarowanie wodą w rolnictwie w obliczu susz - broszura do pobrania
 • Czekoladowa plamistość bobu 2020-07-09

  Czekoladowa plamistość bobu

  Obecny sezon uprawowy jest trudny dla rolników z uwagi na dynamicznie zmieniające się warunki atmosferyczne, w tym i uprawowe. Początek sezonu wegetacyjnego przyniósł suszę, a w związku z tym kłopoty ze wschodami posianych nasion. Te, które wzeszły i weszły w fazę wzrostu czekała niespodzianka w postaci obfitych opadów, którym towarzyszyły dość wysokie temperatury. Takie warunki sprzyjały rozwojowi chorobom grzybowym jak np.

  Czekoladowa plamistość bobu
 • Chwasty w uprawach - cz. VI 2020-06-25

  Chwasty w uprawach - cz. VI

  Chwasty opisane w poprzednich pięciu częściach były i są groźne dla upraw warzywniczych, sadowniczych i rolniczych. Są również takie chwasty, które stanowią zagrożenie pośrednie lub nawet bezpośrednie dla zdrowia i życia człowieka.

  Chwasty w uprawach - cz. VI
 • Chwasty w uprawach (cz. V) 2020-06-16

  Chwasty w uprawach (cz. V)

  Kolejna grupa chwastów, którą chciałam opisać pogrupowana ze względu na miejsce ich występowania, to chwasty ruderalne i łąkowe.

  Chwasty w uprawach (cz. V)
 • Chwasty w uprawach cz. IV 2020-06-10

  Chwasty w uprawach cz. IV

  Temat chwastów jest bardzo szerokim zagadnieniem. W czwartej części artykułu przedstawię kilka gatunków chwastów, które podobnie jak poprzednie, należą do chwastów segetalnych, ale są obecnie chwastami mało znanymi, a nawet zagrożonymi - choć w ubiegłym stuleciu dość często występującymi w uprawach. Należą do nich m.in: kąkol polny, iglica pospolita i zapłonka brunatna.

  Chwasty w uprawach cz. IV
 • Chwasty w uprawach cz. III 2020-06-08

  Chwasty w uprawach cz. III

  Kolejna "porcja" chwastów segetalnych, którą krótko przedstawię obejmuje chwasty: przytulia czepna, skrzyp polny, starzec zwyczajny, powój polny, perz właściwy.

  Chwasty w uprawach cz. III
 • Zwalczanie owocówki jabłkóweczki 2020-06-05

  Zwalczanie owocówki jabłkóweczki

  Robaczywe jabłko to efekt bytowania larwy owocówki jabłkóweczki. Obecna faza rozwoju jabłoni - czyli wzrost zawiązków - to okres intensywnego oblotu tego szkodnika.

  Zwalczanie owocówki jabłkóweczki
 • Chwasty w uprawach (cz. II) 2020-06-04

  Chwasty w uprawach (cz. II)

  W tej części artykułu poświęconego chwastom w uprawach roślin użytkowych, przedstawiam kolejną partię roślin z grupy chwastów segetalnych. Przypomnę, że jest to podział chwastów ze względu na miejsce występowania.

  Chwasty w uprawach (cz. II)
 • Chwasty w uprawach (cz. I.) 2020-06-02

  Chwasty w uprawach (cz. I.)

  W okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni ogrodnicy zgłaszają się do doradców i specjalistów ŚODR z prośbą o pomoc w rozpoznawaniu chwastów i metodach ich zwalczania w danej uprawie. W rozpoznawaniu ich, występowaniu i metodach zwalczania będzie pomocny (mam nadzieję) artykuł, który przedstawię w kilku częściach.

  Chwasty w uprawach (cz. I.)
do góry