Afrykański Pomór Świń (ASF) wciąż jest groźny. Od początku 2024 roku, w 7 województwach naszego kraju potwierdzono 36 ognisk ASF u świń. Należy wyraźnie podkreślić, że ASF nie jest zagrożeniem dla ludzi, stanowi natomiast poważne zagrożenie dla stada.
ASF nadal groźny — materiały informacyjne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju WsiMinisterstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt aktualizacji zbioru zaleceń dobrej praktyki rolniczej, mającego na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych (ZZDPR).
Ochrona wód przed zanieczyszczeniem azotanami - zaktualizowany zbiór zaleceń [do pobrania]Od 3 do 26 lipca 2024 r. hodowcy świń mogą ubiegać się o środki na sfinansowanie podjętych w bieżącym roku działań bioasekuracyjnych. Refundacji podlega 100 proc. wydatków.
Bioasekuracja — nawet 100 proc. refundacji kosztów. Wnioski do 26 lipcaPaństwowy Instytut Weterynaryjny — Państwowy Instytut Badawczy w Puławach informuje o możliwości wykonania bezpłatnych badań próbek miodu w kierunku pozostałości pestycydów neonikotynoidowych oraz alkaloidów pirolizydynowych.
Uwaga pszczelarze! Możliwość bezpłatnego przebadania próbek mioduOd 27 czerwca będzie można ubiegać się o wsparcie na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF. Wsparcie będzie finansowane z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Pula środków przeznaczona na nabór wniosków to 230 mln zł.
Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF - rusza nabór wnioskówKomisja Europejska zaproponowała zmiany odnoszące się do przepisów transportu zwierząt. Skupiono się na czterech aspektach: ograniczeniu czasu podróży i zwiększeniu przerw na odpoczynek, zwiększeniu dostępnej przestrzeni, ochronie zwierząt przed ekstremalnymi temperaturami, polepszeniu warunków eksportu do krajów spoza Unii Europejskiej.
Nowe zasady transportu zwierzątW maju rozpoczynają się wizyty w gospodarstwach demonstracyjnych realizowane w ramach poddziałania 1.2. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Demonstracje realizowane są w trzech gospodarstwach - w powiecie kazimierskim, opatowskim oraz kieleckim, a ich tematem jest: „Efektywne zarządzanie stadem w oparciu o komputerowe i mobilne systemy
Rozpoczął się kolejny etap realizacji operacji pt. „Demonstracje z zakresu nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych”Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 22 - 27 kwietnia 2024 r. na terenie województwa świętokrzyskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
Uwaga na szczepionki dla lisów przeciwko wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki!Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego jako administrator systemu QUALITY MEAT PROGRAM (QMP) informuje, iż od 12 marca br. zgodnie z rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi System QMP został włączony do dopłat za praktyki dobrostanowe dla rolników uczestniczących w krajowych systemach jakości.
Ekoschemat Dobrostan zwierząt - korzyści dla rolników należących do Systemu QMPŚwiętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach w 2024 roku zaprasza do udziału w wizytach w gospodarstwach demonstracyjnych w powiecie kazimierskim. Demonstracje są prowadzone w ramach poddziałania „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2014-2020.
Harmonogram demonstracji w powiecie kazimierskim w 2024 roku — zapraszamy do udziału