Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Aktualności/KOWR i NCBR łączą siły dla innowacji w rolnictwie

KOWR i NCBR łączą siły dla innowacji w rolnictwie

2018-10-04

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju rozpoczynają właśnie współpracę w zakresie wpierania działań innowacyjnych i rozwojowych w rolnictwie oraz na obszarach wiejskich.

Wczoraj (3.10 - red.) w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisano porozumienie w tej sprawie. W obecności ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego podpisali je szef KOWR Piotr Serafin oraz dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski. W wydarzeniu uczestniczył także doradca ministra nauki Marcin Sekściński.

KOWR i NCBR będą od teraz razem edukować i promować idee innowacyjności, oraz transferu nowoczesnych technologii do gospodarki. Będą także podnosić świadomość kadry badawczo-rozwojowej na temat ochrony własności intelektualnej dla komercjalizacji nowoczesnych rozwiązań w branży rolno-spożywczej.

Głównymi celami współpracy obu instytucji będą:

  • wymiana wiedzy i informacji w zakresie projektów badawczo-rozwojowych finansowanych w obszarze rolno-spożywczym;
  • promowanie istotnych kierunków krajowej i regionalnej polityki badawczej, szczególnie w obszarach wpisujących się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) oraz w strategie sektorowe dla branży rolno-spożywczej;
  • współpraca przy określaniu programów badań naukowych i prac rozwojowych, uznanych za priorytetowe dla rozwoju rolnictwa;
  • współpraca w zakresie wypracowania modelu realizacji wspólnych inicjatyw obejmujących finansowanie badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze rolno-spożywczym;
  • wspieranie i koordynacja wszelkich działań zmierzających do ułatwienia możliwości transferu wyników badań naukowych i prac rozwojowych do gospodarki w branży rolno-spożywczej.

Cele te mają zostać osiągnięte poprzez udoskonalanie zarządzania, realizację programów regionalnych i krajowych oraz wspólnych inicjatyw bezpośrednio przekładających się na podniesienie innowacyjności gospodarki w sektorze rolno-spożywczym. Przede wszystkim chodzi o wypracowanie i wdrożenie nowych rozwiązań organizacyjnych i technologicznych mających zapewnić polskiemu rolnictwu wzrost produktywności przy niższych nakładach, a tym samym zwiększyć jego konkurencyjność poprzez poprawę dochodowości gospodarstw rolnych, integrację jak i skracanie łańcucha żywnościowego oraz bardziej sprawiedliwy podział wartości w tym łańcuchu.

Rafał Sieroń
Źródło: MRiRW

udostępnij
do góry