Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Aktualności/Kiedy i w jaki sposób należy badać glebę?

Kiedy i w jaki sposób należy badać glebę?

2019-01-14

Badania gleby na zawartość podstawowych makroelementów wykonuje się najczęściej tuż po zbiorach. Natomiast niewielu rolników wykonuje badanie na zawartość azotu mineralnego w glebie tuż przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego.

Wykonanie badań wiosną jest bardzo trudne, ale możliwe do zrealizowania. Głównym czynnikiem jest czas, ponieważ próbki powinny zostać pobrane przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego, czyli po zimowych roztopach. Jest to najczęściej koniec lutego, gdy gleba jest rozmarznięta i można pobrać próbki z gleby. Po pobraniu próbki gleby należy dostarczyć ją do okręgowej stacji chemiczno-rolniczej, najlepiej w ciągu 3 dni. Należy również pamiętać aby w tym czasie przechowywać ją w niskiej temperaturze. W przypadku kiedy nie mamy możliwości natychmiastowego dostarczenia próbek do laboratorium, należy je zamrozić. Wykonywane badania trwają najczęściej około miesiąca. Czas przeznaczony na dostarczenie wyników pozwoli na przeanalizowanie zawartości azotu oraz dostosowanie nawożenia do potrzeb w danych warunkach.

Próbki gleb z pól uprawnych przeznaczone do badania należy pobrać z dwóch poziomów: 0-30 oraz 30-60 cm. Najlepiej pobierać je przy pomocy laski glebowej, ale tą czynność można wykonać przy pomocy zwykłego szpadla. W przypadku laski pobieranie jest szybsze oraz znacznie łatwiejsze. Niestety nie każdy rolnik posiada taki sprzęt, dlatego warto go nabyć lub też wykonać go w przydomowym warsztacie. Koszt zleconego badania dla pojedynczej próby wynosi niecałe 30 zł (dla dwóch poziomów). W przypadku gdy dodatkowo chcemy określić dawkę nawozu koszt wzrośnie do około 35 zł. Za sprawą nowych przepisów oraz wprowadzania programu azotanowego badanie gleby na zasobność w azot stanie się koniecznością. Będzie to głównie dotyczyło większych gospodarstw. Natomiast łagodniejsze przepisy obowiązują rolników, którzy posiadają do 10 hektarów lub do 10 DJP (Dużych Jednostek Przeliczeniowych), którzy nie musieli wykonywać ewidencji stosowania azotu, a tym bardziej planu nawozowego dla gospodarstwa.

Jakub Lipnicki

Źródła:

  • www.agropolska.pl
  • www.warzywaiowoce.pl
udostępnij
do góry