Tlenek węgla - cichy zabójca!

2018-12-12

W okresie jesienno-zimowym wzrasta zagrożenie związane z zatruciem tlenkiem węgla. Związane jest to z rozpoczęciem ogrzewania domów i mieszkań. Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla w Polsce umiera około stu osób. Tylko w poprzednim roku tlenkiem węgla zatruło się blisko 2,6 tysiąca osób, z czego 71 zmarło.

Tlenek węgla - potocznie zwany czadem - jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Toksyczne działanie tlenku węgla wynika z ponad 200 razy większego od tlenu powinowactwa do hemoglobiny. Tworzy on z nią stałe połączenie zwane karboksyhemoglobiną, które uniemożliwia przyłączanie się oraz transport tlenu przez krew, co z kolei prowadzi do szybkiego niedotlenienia tkanek. Już wdychanie powietrza z niewielkim (0,16%) stężeniem objętościowego CO, może doprowadzić do zgonu w ciągu 2 godzin. O ile przy większych stężeniach (pow. 0,32%) pierwszymi objawami zatrucia jest silny ból głowy i wymioty, to mniejsze stężenia powodują przy względnie krótkim wdychaniu jedynie nieznaczne objawy jak: słaby ból głowy i zapadanie w śpiączkę. Jednakże i te stężenia na dłuższą metę mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Osoby zaczadzone zwykle nie zdają sobie sprawy z zatrucia. Taka osoba zazwyczaj czuje się osłabiona i senna. Zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest bierna i nie ucieka z miejsca zatrucia. Zasypia i traci przytomność. Jeśli nikt nie przyjdzie z pomocą, zwykle umiera. Dlatego tlenek węgla zwany jest potocznie cichym zabójcą.

Chcąc pomóc poszkodowanemu, należy taką osobę jak najszybciej wynieść w bezpieczne miejsce - najlepiej na zewnątrz - by zapewnić dopływ świeżego, powietrza. Poszkodowanemu można rozluźnić ubranie, aby ułatwić mu oddychanie, ale nie należy go przy tym rozbierać, żeby z kolei go nie wyziębić. O zdarzeniu należy natychmiast powiadomić służby ratownicze. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca. Do zaczadzeń najczęściej dochodzi wskutek niesprawności przewodów kominowych oraz niewydolnej wentylacji w ogrzewanym pomieszczeniu. Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in. drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Zazwyczaj wynika z braku dopływu świeżego powietrza z zewnątrz do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni.

Chcąc uniknąć zaczadzenia musimy pamiętać o kilku rzeczach:

  1. Co najmniej raz w roku należy kontrolować stan instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych w budynkach.
  2. Należy zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin.
  3. Nigdy nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych!
  4. Paląc węglem i drewnem, należy to robić nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Gdy używamy gazu ziemnego czy oleju opałowego - nie rzadziej niż raz na pół roku.
  5. Piecyk gazowy powinien być szczelnie przyłączony do przewodu spalinowego, a przewód spalinowy musi być szczelny i drożny.
  6. Wymieniając okna na nowe, trzeba zadbać o poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogorszyć działanie wentylacji. 
  7. Warto systematycznie sprawdzać ciąg powietrza w systemie wentylacji.
  8. Zamontować w domu czujniki tlenku węgla. Urządzenie nie jest drogie, a prawidłowo zainstalowane może uratować nam życie.

Z przeprowadzonych niedawno badań społecznych wynika, że co czwarty Polak uważa, że czad można rozpoznać po zapachu lub po dymie. Jedna czwarta Polaków natomiast twierdzi, że aby uchronić się przed pożarem wystarczy być czujnym i uważnym. Tylko 6 proc. wie, że trzeba mieć sprawne instalacje elektryczne, grzewcze i gazowe.

Czad to niebezpieczny zabójca, potrafi przyjść niezauważalny i być bardzo groźny. Sezon grzewczy w pełni, w związku z czym apelujemy o ostrożność!

Rafał Sieroń

Źródła:

  • www.straz.gov.pl
  • www.wikipedia.org
udostępnij
do góry